Mehmet Eymür’ün cenazesine Meral Akşener, Alaattin Çakıcı ve Sedat Peker’den çelenk

Eski MİT Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür’ün vefatı sonrasında İstanbul Levent Barbaros Hayrettin Paşa Camisi’nde düzenlenen cenaze törenine katılanlar arasında siyaset ve organize suçlarla ilişkilendirilen isimler dikkat çekti. Meral Akşener, Alaattin Çakıcı ve Sedat Peker, Eymür için çelenk göndererek taziye dileklerini iletti.

81 yaşında vefat eden Eymür, KOAH rahatsızlığı nedeniyle 13 Aralık’ta Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

Cenaze törenine; Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Eski İstanbul ve İzmir İl Emniyet Müdürü Kemal Yazıoğlu, Eski MİT Dış Politikalar Başkanı Yavuz Ataç, oyuncu Saruhan Hünel ve birçok mesai arkadaşı katıldı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Alaattin Çakıcı ve Sedat Peker’in gönderdiği çelenkler, törene katılanlar arasında konuşulurken, Eymür’ün cenazesi Aşiyan Mezarlığı’nda defnedildi.

Mehmet Eymür Kimdir?

Mehmet Eymür, 1943 yılında İstanbul’da doğdu. Özellikle 1970’lerdeki faili meçhul cinayetlerle anılan bir isimdir. 90’lı yıllardaki 18 faili meçhul cinayet davasında 19 sanıkla birlikte yargılandı. Ancak, Eymür’e yöneltilen suçlamalara rağmen yargılanmadı.

Eymür, Abdullah Çatlı’nın MİT tarafından kullanıldığını kabul ettiği gibi, MİT raporu hazırlayarak polis teşkilatındaki üst düzey memurları ve siyasileri mafyayla bağlantılı olmakla suçlamıştır. Kendisi aynı zamanda işkence uyguladığını da itiraf etmiştir.

Eymür’ün ölümü, Türkiye’deki derin devlet tartışmalarını ve 90’lı yıllardaki karanlık dönemle ilişkilendirilen olayları hatırlatması açısından önemli bir gündem oluşturdu.

NHY/ Artı Gerçek