Yargıdaki çürümeyi haber yapan gazeteciler hedefte

Türkiye’de yargıdaki çürüme ve rüşvet iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Bu kapsamda, yargıdaki sorunları gündeme getiren gazeteciler de hedef olmaya devam ediyor.

Son olarak, Gerçek Gündem editörü Furkan Karabay, mahkeme tutanağını haberleştirmesi nedeniyle “terörle mücadelede görev almış kişiyi hedef gösterme” suçlamasıyla tutuklandı. Karabay’ın haberinde, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve Barış Saral isimli şahsın sanık olduğu davada geçen ifadeler yer alıyordu. Saral, duruşma sırasında, yargıdaki rüşvet iddialarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu.

Karabay’ın tutuklanmasına, basın meslek örgütleri ve gazeteciler tarafından tepki gösterildi. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, “Bakan, ‘gazetecilik faaliyetlerinden tutuklu kimse yok’ demişti. Furkan Karabay’ın tutukluluğu, bu hazin ve sorumsuz söylemle taban tabana çelişen Türkiye gazeteciliğinin çıplak gerçekliğidir” dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası da yaptığı açıklamada, “Furkan Karabay’ın tutuklanması, yargıdaki yozlaşmanın geldiği noktanın kanıtıdır. Meslektaşımız cezaevinden çıkacak ve gözdağına boyun eğmeyip bu yozlaşmanın haberini yapmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

DİSK Basın İş ise, “Karabay’ın bıraktığı yerden işimizi yapmaya devam edeceğiz. Hakikatin üstünü örtemeyeceksiniz. Buradayız! Alışmıyoruz! Çünkü gazetecilik suç değildir!” açıklamasında bulundu.

BirGün yazarı Timur Soykan ise, “Yargıdaki çürümeyi, rüşvet çarkını başsavcılar, hakimler anlatıyor ama HSK üstünü örtüyor. Buna sessiz kalmayan, haber yapan gazeteci ise hapsediliyor. Furkan Karabay’ın bileğindeki bu kelepçe bu ülkenin utancıdır. Yazıklar olsun” dedi.

Gazeteci Barış Pehlivan da, “Furkan sadece gazetecidir. O şimdi cezaevinde. Ey bu satırları okuyan sen; biliyor musun Furkan sen mutlu ol, sen huzurlu yaşa, senin hakkın yenmesin diye böylesi bedeli göze aldı! Unutma e mi?” ifadelerini kullandı.

Furkan Karabay’ın tutuklanması, yargıdaki çürümeyi gündeme getiren gazetecilere yönelik baskıların arttığının bir göstergesi olarak yorumlanıyor.