Karabağ’da anlaşma sağlandı, ateşkes kabul edildi

20 Eylül 2023 tarihinde Azerbaycan, Dağlık Karabağ bölgesinde askeri operasyon başlattı. Operasyon, Karabağ’daki Ermeni silahlı güçlerinin silah bırakması halinde durdurulacağını söylerken Dağlık Karabağ yönetimi ise Azerbaycan’ın bölgedeki Ermenilere karşı etnik temizlik yapmak istediğini iddia ediyordu. Bölgedeki gerilim sürerken Karabağ’daki Ermeni güçler silah bırakma kararı aldı.

Operasyonun ilk gününde Azerbaycan ordusu, Ermenistan silahlı güçlerine ait bir kışlanın imha edildiğini, havan topu mermisi ile dolu 6 kamyon ile 4 havan topunun Azerbaycan askerlerince ele geçirildiğini bildirdi. Azerbaycan ordusunun sivil araçları ve ambulansları hedef aldığına ilişkin iddiaların yalan olduğunu savundu.

Operasyon ikinci gününde sürerken Karabağ’daki Ermeni güçler silah bırakma kararı aldı. Bu karar, Azerbaycan ordusunun operasyonunu durdurmasına neden oldu.

Bölgede tansiyonun neden yükseldiğine baktığımızda, 2020 yılındaki 2. Karabağ Savaşı sonrası Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki karşılıklı adımlar olduğunu görüyoruz. Ermenilerin kontrolündeki topraklarda, 9 Eylül’de “cumhurbaşkanlığı seçimi” yapılması gerilimi daha da artırdı. Son olarak Hocavent ili Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa kara yolunda Azerbaycan devlet kurumuna ait kamyon mayına bastı ve 2 kişi hayatını kaybetti. Olay yerine giden polis aracının başka bir mayına basması sonucu 4 polis hayatını kaybetti. Bunun üzerine Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek gerekçesiyle “yerel antiterör önlemleri” başlatıldığını bildirdi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmanın sonlanması için, iki ülkenin de birbirinin taleplerini kabul etmesi gerekiyor. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ın tamamının kontrolünü ele geçirme talebi, Ermenistan’ın ise bölgedeki Ermenilerin güvenliğinin garanti altına alınması talebi, çatışmanın çözümü için önündeki en büyük engeller olarak görülüyor.

NHY/ BirGün, Evrensel

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku