Şenol Babuşçu: 2024 Mart’ındaki seçimler atlatıldıktan sonra hükümet acı reçete sunacak

Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, hükümetin 100 günlük ekonomi performansını değerlendirdi. Babuşcu, hükümetin icraattan çok sözlü olarak geçtiğini ve henüz sonuç alınamadığını söyledi. Nisan 2024’e kadar yumuşak bir geçiş planladığını belirten Babuşcu, bu altı ayı bir şekilde geçiştirici tedbirlerle yürütüp Nisan 2024’ten sonra çok ciddi bir acı reçeteyle karşımıza geleceğini ifade etti.

OVP’nin tutarlılığı olmayan hedefler ve soyut tedbirler bütünü olduğunu vurgulayan Babuşcu, hem enflasyonu düşürüp hem büyümeyi artırmanın mümkün olmadığını belirtti.

Enflasyon konusunda enflasyonun altında bir zam verileceğini ve hatta belki de bir veya iki yıl sıfır zam politikası güdülebileceğini söyleyen Babuşcu, “Bizi daha zor günler bekliyor. Önümüzdeki 1 yıl içerisindeki en iyi günlerimiz bugünler” dedi.

İşte Prof. Dr. Şenol Babuşcu’nun 100 günlük ekonomi performansına ilişkin değerlendirmelerinin detayları:

Hükümetin 100 günlük ekonomi politikası, icraattan çok sözlü olarak geçti. Birtakım uygulamalar yürürlüğe kondu ama henüz daha sonuçlarını almak zaman alacak. Bence hükümet bilerek yapıyor. Nisan 2024’e kadar yumuşak bir geçiş planlıyor.

Babuşcu, hükümetin 100 günlük ekonomi performansını değerlendirirken, “Hükümetin icraattan çok sözlü olarak geçtiğini ve henüz sonuç alınamadığını söyledi. Birtakım uygulamalar yürürlüğe kondu ama henüz daha sonuçlarını almak zaman alacak. Bence hükümet bilerek yapıyor. Nisan 2024’e kadar yumuşak bir geçiş planlıyor” ifadelerini kullandı.

Nisan 2024’ten sonra çok ciddi bir acı reçeteyle karşımıza gelecek. Hükümet de bunu bekliyor. Vatandaşın da buna hazırlıklı olması lazım.

Babuşcu, hükümete dair değerlendirmesini şu sözlerle sürdürdü: “Nisan 2024’ten sonra çok ciddi bir acı reçeteyle karşımıza gelecek. Hükümet de bunu bekliyor. Vatandaşın da buna hazırlıklı olması lazım.”

Önümüzdeki dönemde; 6 aylık seçime kadar yumuşak politikalar uygulayacağını söyledim. Bu süreç geçtikten, Nisan 2024’ten sonra acı reçete dedim. Öncelikle enflasyon konusunda enflasyonun altında bir zam verileceğini ve hatta belki de bir veya iki yıl sıfır zam politikası güdülebileceğini düşünüyorum.

Babuşcu, hükümetin seçime kadar yumuşak politikalar izleyeceğini, ancak seçimlerden sonra acı reçete uygulayacağını söyledi. “Önümüzdeki dönemde; 6 aylık seçime kadar yumuşak politikalar uygulayacağını söyledim. Bu süreç geçtikten, Nisan 2024’ten sonra acı reçete dedim. Öncelikle enflasyon konusunda enflasyonun altında bir zam verileceğini ve hatta belki de bir veya iki yıl sıfır zam politikası güdülebileceğini düşünüyorum” dedi.

OVP’nin tutarlılığı olmayan hedefler ve soyut tedbirler bütünü. Hükümet, 1 ay sonra aldığı kararları değiştirirken 3 yıl vadeli koyduğu oradaki hedefleri gerçekleştirmesi mümkün değil.

Babuşcu, hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program (OVP)’nin tutarsız hedefler ve soyut tedbirler bütünü olduğunu söyledi. “OVP’nin tutarlılığı olmayan hedefler ve soyut tedbirler bütünü. Hükümet, 1 ay sonra aldığı kararları değiştirirken 3 yıl vadeli koyduğu oradaki hedefleri gerçekleştirmesi mümkün değil” dedi.

Hem enflasyonu düşürüp hem büyümeyi artırmanın mümkün olmadığını düşünüyorum. Enflasyonu düşürüyorsanız büyümenin düşmesini beklemeniz gerekiyor. Büyümeyi artırıyorsanız enflasyonun yükselmesini de katlamanız gerekiyor. Onun için OVP laf kalabalığından başka bir şey değil.

Babuşcu, hem enflasyonu düşürüp hem büyümeyi artırmanın mümkün olmadığını söyledi. “Hem enflasyonu düşürüp hem büyümeyi artırmanın mümkün olmadığını düşünüyorum. Enflasyonu düşürüyorsanız büyümenin düşmesini beklemeniz gerekiyor. Büyümeyi artırıyorsanız enflasyonun yükselmesini de katlamanız gerekiyor. Onun için OVP laf kalabalığından başka bir şey değil” dedi.

NHY/ ANKA

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku