Cumartesi Anneleri: Kayıplarımızdan vazgeçmeyeceğiz

Gözaltında kaybedilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 979 haftadır Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri/İnsanları, 2023 yılını geride bırakırken, bu yılın gözaltı, engelleme ve yargılamalarla dolu olduğunu söyledi. İktidar, kaybedilen insanların faillerini bulma görevini yerine getirmedi. Cumartesi Anneleri, “Yeni yılda kayıplarımızdan vazgeçmeme kararlılığımızı, onlara ulaşma umudumuzu büyüteceğiz” dedi.

Cumartesi Anneleri/İnsanları, 2023 yılının son eylemini, Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdi. Eylemde, 1995’ten bu yana gözaltında kaybedilen ve katledilen yakınlarının fotoğraflarını taşıyan Cumartesi Anneleri/İnsanları, kayıplarının akıbetini sordu ve faillerin yargılanması talebinde bulundu.

Eylemde, basın metnini okuyan İHD Hapishaneler Komisyonu üyesi Zeynep Yıldız, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararlarına rağmen Galatasaray Meydanı’nın abluka altında olduğunu söyledi. Yeni yıla girerken “Kayıplarımızı bulmak için neler yaptık?” sorusunu soran Yıldız, 2023 yılının engelleme ve gözaltılarla dolu olduğunu belirtti.

İktidarın kaybedilen insanların faillerini bulmadığını ifade eden Yıldız, “Hukukun üstünlüğünün erozyona uğradığı, yargının intikamcı siyasi niyetlere araç edildiği ve hukuk sisteminde ağır tahribatın meydana geldiği bir yılı geride bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumartesi Anneleri, yeni yıl için en güzel dileklerini ise saat tam 12:00’de gökyüzüne bakarak kayıplarına ileteceklerini söyledi. Yıldız, “2023 yılı, bizim için engellemeler, gözaltılar ve yargılanmalarla dolu bir yıl oldu. Anayasa’nın, hukukun yok hükmünde olduğu gerçeğini defalarca tecrübe ettik. İktidar, gözaltında kaybedilen insanlarımızın akıbetlerinin açığa çıkarılması, suçun fail ve sorumlularının cezalandırılması görevini yerine getirmedi. İnkar ve cezasızlıkta ısrar etti” dedi.

Türkiye’de hukukun kalmadığına vurgulayan Yıldız, yeni yılda hukukun üstünlüğünün tesisi ve insan hakları ihlallerini durdurmak için sorumluluk almayı sürdüreceklerini ifade etti. Yıldız, “Kamu otoritelerinden hak ve özgürlüklerimize saygı göstermelerini talep etmeye devam edeceğiz. Yeni yılda kayıplarımızdan vazgeçmeme kararlılığımızı, onlara ulaşma umudumuzu büyüteceğiz. İyiliğe, umuda, hakikate ve adalete dair duyulması, bilinmesi gerekenleri anlatmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti.