Tel Aviv’de erken seçim talebi ile eylem

İsrail’in başkenti Tel Aviv’de Başbakan Benyamin Netanyahu’ya karşı düzenlenen gösteriye binlerce kişi katıldı. Göstericiler, Netanyahu’nun yolsuzluk suçlamaları ve Gazze saldırıları nedeniyle istifa etmesini ve erken seçime gidilmesini istedi.

Gösterinin yapıldığı Habima Meydanı’nda “Hain ve hırsız Netanyahu hapse girmeli” ve “Netanyahu hayatımızdan çık” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, “Hemen şimdi seçim” sloganları attı. Meydanda kurulan dev ekranda ise “Şimdi tek umudumuz seçimler” yazısı yer aldı.

Göstericilerden bazıları, Gazze’ye yönelik saldırılara karşı olmadıklarını ancak Netanyahu’nun 7 Ekim’de Hamas’ın düzenlediği “Aksa Tufanı” saldırısına karşı yeterli önlem almadığını ve sorumluluğu kabul etmediğini söyledi.

AA muhabirine konuşan Raphael Malinovitz, “Netanyahu’nun görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla görevden alınması talebiyle buradayız. İsrail güvenlik birimleri Hamas’ın saldırısına karşı gerekeni yaptı ancak Netanyahu halkın güvenliğini değil kendi çıkarlarını düşündü.” dedi.

Sara Abraham ise Netanyahu hükümetinin İsrail’de demokrasiyi yok ettiğini ve yolsuzluklara bulaştığını iddia ederek, erken seçim çağrısında bulundu. Abraham, “7 Ekim’de yaşananlar Netanyahu hükümetinin halka ve güvenliğe değer vermediğini gösterdi. Biz burada demokrasi için mücadele ediyoruz.” diye konuştu. (AA)