Diyarbakır’da Kayyumun Çifte Maaşlı Bürokratları… Misafirhaneyi Otele Dönüştürmüşler

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum döneminde dışarıdan atanan ve kentte “ithal bürokrat” olarak bilinen bazı çalışanların birden fazla maaş ve huzur hakkı ödemesi alarak aylık yaklaşık 180 bin TL kazandığı ve hasta yakınları için kurulan misafirhaneyi otel gibi kullandığı ortaya çıktı.

ANKA Haber Ajansı’nın edindiği bilgilere göre, yerel seçimlerden sonra belediyelerde yapılan incelemelerde, milyarlarca lira borç, eski yönetimlerin harcamaları ve otel gibi kullanılan misafirhaneler gibi konuların yer aldığı bir israf sorunu ortaya çıktı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde ise kayyum yönetimi sırasında kent dışından atanan bazı bürokratların yüksek maaşlar ve huzur hakkı adı altında ek ödemeler aldığı tespit edildi. Bu bürokratların yerel seçime kadar aylık 176 bin TL’yi aşan çifte maaşlar aldığı belirtildi.

Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Güngör, MED A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yaptı ve yerel seçime kadar 31 Mart 2024’e kadar maaş ödemesi almaya devam etti. Son maaşı 80 bin 200 TL’yi bulan Güngör, huzur hakkı adı altında 96 bin 300 TL ek ödeme alıyordu. Güngör’ün aylık toplam geliri 176 bin 500 TL olarak hesaplandı. Seçim sonrası görev yaptığı üniversiteye geri döndü ve Diyarbakır’da kaldığı süre boyunca, belediyenin hasta yakınları için kurduğu misafirhaneyi otel gibi kullandı.

Kent halkı, belediyede görev yapan ve huzur hakkı adı altında ek ödeme alan kent dışından gelen yöneticileri “ithal bürokrat” olarak adlandırdı. Bu yöneticiler arasında Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Civelek, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Ali Yücel, Kültür Daire Başkanı Ali Çelik ve Destek Hizmetleri Daire Başkanı Sedat İpek bulunuyor.

Bülent Civelek’in aylık geliri 173 bin 900 TL olarak belirlendi. Yücel, Çelik ve İpek ise 52 bin ila 37 bin TL arasında değişen maaşlar aldı.

Kayyumlar döneminde belediye kaynakları kullanılarak yeniden düzenlenen hasta yakını misafirhanesinde, bu yöneticilerin kaldığı ve ek hizmetlerden ücretsiz yararlandıkları ortaya çıktı.

ANKA Haber Ajansı’na görüşlerini açıklayan bürokratlar, aldıkları maaş ve ödemelerin yasa ve yönetmeliklere uygun olduğunu savundu. Belediyenin misafirhanesinde kalmalarının belediye uygulama ve mevzuatına aykırı olmadığını belirttiler. Ancak Sayıştay denetimlerinde bazı usulsüz uygulamalar tespit edildi ve TBMM gündemine taşındı.

Sayıştay’ın 2021 raporunda, MED Kentsel ve Sosyal Hizmetler Sanayi Ticaret A.Ş.’nin çeşitli usulsüz işlemleri ve düzensiz uygulamaları olduğu belirlendi. Bu tespitler, belediye kaynaklarının verimli ve şeffaf şekilde kullanılmadığı iddialarını desteklemektedir.