Starbucks, Orta Doğu’daki işyerlerinden 2 bin kişiyi işten çıkardı

Starbucks’ın Orta Doğu’daki franchise şirketi, markanın Gazze Şeridi’nde devam eden İsrail-Hamas savaşı sırasında aktivistlerin hedefi haline gelmesinin ardından bölgedeki şubelerde çalışan yaklaşık 2 bin işçiyi işten çıkarmaya başladığını duyurdu.

The Cheesecake Factory, H&M ve Shake Shack gibi çeşitli Batılı şirketlerin franchise haklarına sahip özel bir aile şirketi olan Kuveyt merkezli Alshaya Group, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki işten çıkarmaları kabul eden bir açıklama yayınladı.

Açıklamada “Son altı aydır devam eden zorlu ticaret koşullarının bir sonucu olarak, Starbucks MENA mağazalarımızdaki çalışma arkadaşlarımızın sayısını azaltma yönünde üzücü ve çok zor bir karar aldık” denildi.

Alshaya, daha sonra, ilk olarak Reuters tarafından bildirildiği üzere, yaklaşık 2 bin çalışanını işten çıkardığını doğruladı. Körfez Arap ülkelerindeki çalışanlarının çoğu Asya ülkelerinden gelen yabancı işçilerden oluşuyor.

Alshaya Bahreyn, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Fas, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaklaşık 1.900 Starbucks şubesi işletiyor. Seattle merkezli şirkete göre 19 binden fazla personel istihdam ediyordu. İşten çıkarmalar personelin yüzde 10’undan biraz fazlasını temsil ediyor. (Ajans Bizim)