ArtAnkara: Başkentte sanat rüzgarı esecek

10. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı ArtAnkara kapılarını sanatseverlere açtı.

ATO Congresium’da Atis Fuarcılık tarafından düzenlenen ArtAnkara 7-10 Mart günlerinde 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Fuarın 6 Mart’taki davetlilere özel gösteriminde, geleneksel hale getirilen “Sanatçı Onur Ödülü” Ressam Yalçın Gökçebağ’a, “Kurum Onur Ödülü” müzayede kuruluş ARTAM’a, “Sanata Katkı Ödülü” ise Gazeteci İsmail Küçükkaya’ya verildi.

Değişik konularda verilen özel ödüllerin yanı sıra Türkiye ile diplomatik ilişkilerinin 100. yılı dolayısıyla 2024’ün “Türk-Macar Kültür Yılı” ilan edilmesi nedeniyle Macaristan fuarın “kardeş ülkesi” seçildi.

Fuarda 150’ye yakın ulusal ve uluslararası katılımcının çatısı altında onlarca sanatçının eserleri sergileniyor. Fuar süresince sanat dünyasının farklı konularının tartışılacağı panel ve söyleşilerin yanı sıra imza etkinliği, canlı performanslar, workshoplar ve müzik dinletileri ziyaretçileri bekliyor.

Fuarın düzenleyecileri bu yıl 10. yılına ulaşan Art Ankara için şu değerlendirmede bulunuyor:

“2015 yılından günümüze kesintisiz olarak sürdürdüğümüz ArtAnkara Çağdaş Sanat Fuarı’nın 10. yılını gerçekleştirebiliyor olmanını mutluluğunu yaşıyoruz. Sanatın büyüleyici ve geliştirici dünyasını paylaşmak, sana piyasalarını güçlendirmek adına çıktığımız bu uzun ve muhteşem serüvenin bizim için bir gurur kaynağı olduğunu belirtmemiz gerekir.

Sanatın evrensel dilini konuşan herkesi bir araya getirerek farklı kültürlerin, duyguların ve düşüncelerin buluşma noktası olmayı amaçlıyoruz. Dünyamızın içerisinde bulunduğu bu zor günlerde dinletilerle, konferanslarla, projelerle zenginleştirilen ve farklı disiplinleri bir araya getiren ArtAnkara’nın ülkemize ve dünyamıza iyi geleceğine inanıyoruz.”