İran’da 2023’te 834 kişi idam edildi: İnsan hakları raporu

İran İnsan Hakları Örgütü (IHR), 2023 yılında İran’da en az 834 kişinin idam edildiğini açıkladı. Bu sayı, İran’ın resmi olarak duyurduğu 246 idamın üç katından fazla. İdam edilenler arasında siyasi aktivistler, gazeteciler, kadın hakları savunucuları ve çocuklar da bulunuyor.

IHR’nin raporuna göre, idam edilenlerin 95’i kadın, 9’u ise 18 yaşından küçüktü. Raporda, idamların çoğunun uyuşturucu suçları, cinayet ve tecavüz gibi “kamu güvenliğini tehdit eden” suçlardan dolayı yapıldığı belirtildi. Ancak raporda, idam edilenlerin bir kısmının da siyasi nedenlerle öldürüldüğü vurgulandı.

Rapora göre, Kasım ayında İran’ın güneybatısındaki Huzistan eyaletinde yaşanan protestolarda gözaltına alınan 17 kişi idam edildi. Bu kişilerin çoğu Arap azınlığa mensuptu ve idamları uluslararası toplum tarafından kınandı. Ayrıca, Haziran ayında düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine muhalif olan bazı kişiler de idam cezasına çarptırıldı.

Raporda ayrıca, İran’ın idamları gizli tuttuğu ve resmi verilerin gerçek sayıyı yansıtmadığı da ifade edildi. IHR, idam sayısını medya kaynakları, tanıklar, aileler ve aktivistlerden elde ettiği bilgilere dayandırdığını söyledi. Örgüt, raporunu hazırlarken İran’daki insan hakları savunucularıyla işbirliği yaptığını da belirtti.

IHR, raporunun sonunda İran’ı idamları durdurmaya ve uluslararası insan hakları standartlarına uymaya çağırdı. Örgüt, idamların İran halkının iradesine aykırı olduğunu ve ülkenin demokratikleşmesine engel olduğunu savundu. Raporun tam metnine IHR’nin web sitesinden ulaşılabiliyor.

NHY/ Euronews