Emeklilerin sesi yarın Kartal Meydanı’nda yükselecek

Temmuz ayında yapılan zamlar sonucunda en düşük emekli aylığı 7 bin 500 liraya yükseltildi. Ancak, bu zam emeklilerin temel ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldı. DİSK’in çağrısıyla yarın saat 13’te Kartal Meydanı’nda yapılacak mitingde emekliler, taleplerini dile getirecek.

Temmuz ayında yapılan zamlar sonucunda en düşük emekli aylığı 7 bin 500 liraya yükseltildi. Ancak, bu zam emeklilerin temel ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, temmuz ayında açlık sınırı 6 bin 392 lira olarak belirlendi. Bu durumda, en düşük emekli aylığı açlık sınırının altında kaldı.

Emekliler yarın seslerini duyuracak

Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan emekliler, yarın İstanbul’da seslerini duyuracak. DİSK’in çağrısıyla saat 13’te Kartal Meydanı’nda yapılacak mitinge çeşitli emekli dernekleri katılacak. Mitingde, en düşük emekli aylığı ile emekli ikramiyelerinin asgari ücret seviyesine çıkarılması ve tüm emekli aylıklarının da en az asgari ücrete yapılan zam oranında artırılması gibi talepler dile getirilecek.

Mitinge, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) de katılacak. EYT’liler, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup, 3600 gün prim ödeyerek emekli olma hakkı elde etmiş ancak yaş şartı nedeniyle emekli olamayan kişileri ifade ediyor. EYT’liler, emeklilik hakkının verilmesini talep ediyor.

DİSK Genel Başkanı: ‘Bu koşullar değişmesi lazım’

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, emeklilerin kök aylıklarının 4 bin 500 liraya kadar düştüğünü anımsatıp, bunun Hazine desteğiyle 7 bin 500 liraya çıkarılmasını ‘ucube bir uygulama’ olarak niteledi. Çerkezoğlu, “En düşük emekli aylığı 7 bin 500 lira deniliyor ama aslında 4 bin 500 lira. Yani bırakın yoksulluk sınırını, açlık sınırının altında kalan bir aylıktan bahsediyoruz. Bu koşulların değişmesi, iyileştirilmesi lazım” diye konuştu.

Yarın yapılacak miting, emeklilerin sorunlarına dikkat çekmek açısından önemli bir fırsat. Mitingin, emeklilerin taleplerinin kamuoyu tarafından duyulmasına ve çözüm üretilmesine katkı sağlaması bekleniyor.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku