Cumartesi Anneleri: Hiçbir yasak buluşmamızı engelleyemez

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın bu haftaki eyleminde gözaltına alınan 28 kişi serbest bırakıldı.

Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucularının Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirmek istedikleri eylem sırasında kelepçelenerek gözaltına alınan 28 kişi serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlar emniyetteki işlemleri ardından 3 farklı hastaneye götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi.

Gözaltındakilerin serbest bırakıldığını sanal medya hesapları üzerinden duyuran Cumartesi Anneleri, “Hiçbir yasak, kayıplarımızın akıbetini sorduğumuz Galatasaray Meydanı ile buluşmamızı engelleyemez” ifadelerini kullandı.

Serbest bırakılanların isimleri şöyle: “Eren Keskin, Hanife Yıldız, Ümit Efe, Ali Newroz Tosun, Ali Ocak, Begali Kurnaz, Besna Tosun, Coşkun Üsterci, Davut Arslan, Deniz Aytaç, Doğan Özkan, Hasan Karakoç, Hatice Korkmaz, İkbal Eren, İrfan Bilgin, İsmail Yücel, Leman Yurtsever, Maside Ocak, Mikail Kırbayır, Nazım Hikmet Dikbaş, Ömer Kavran, Salim Derelioğlu, Taylan Bekin ve Türker Demirci.”

Bu haftada AYM kararı uygulanmadı

Gözaltında kaybedilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri/İnsanları, eylemlerinin 965’incisini gerçekleştirdi. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği “ihlal” kararına rağmen 25 haftadır Galatasaray Meydanı’na girmeleri engellenen Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın bu haftaki eylemi, yine Beyoğlu Kaymakamlığı’nın “yasak” kararı gerekçe gösterilerek engellendi. Kararı gerekçe göstererek eyleme izin vermeyen polis, bu hafta da meydan ve meydana çıkan tüm ara sokakları saatler öncesinden bariyerlerle kapattı.

Bu haftaki eyleme Cumartesi Anneleri/İnsanlarının yanı sıra İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Eren Keskin, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Temsilcisi Ümit Efe, Yeşiller ve Sol Gelecek Sol Partisi (Yeşil Sol Parti) Şırnak Milletvekili Ayşegül Doğan, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın yanı sıra çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı.

Daha sonra polis ablukaya aldığı çok sayıda kayıp yakını ve hak savunucusunu kelepçeleyerek, gözaltına aldı.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku