Covid-19 Aşıları Çöpe Atılabilir…

Türkiye de aşıya ulaşım tartışılıyor. Ne kadar aşı bağlantısı kuruldu, bağlantı neden doğrudan bakanlık üzerinden değil de, bir aracı firma kullanılarak yapıldı? Gerçekten söylendiği gibi 50 milyon doz aşı gelecek mi?

Bu sorularına yanıt aranırken, 50 milyon doz aşının Türkiye genelinde sürü bağışıklığına ulaşmak için yeterli olmadığına şöyle bir değinilip geçiliyor. Çünkü kimse saray hükümetine güvenmiyor. Söylendiği gibi 50 milyon doz aşının yaza kadar ülkeye giriş yapacağına kimse inanmıyor.

Türkiye’de aşı alımı, aşıya ulaşım konuşulurken dünyanın başka bir köşesinde ABD’de alınan milyonlarca doz aşının halka ulaştırılması tartışılıyor. Alınan milyonlarca doz aşının kullanım tarihi aşılacağından korkuluyor.

Milyonlarca doz aşı alınıp eyaletlere dağıtıldığı halde henüz halkın aşılanması istendiği gibi gerçekleşmiş değil. 13 Aralıkta sevkiyatı tamamlanan aşılarla 1 Ocak tarihine kadar 20 milyon kişiye aşı yapılması hedefleniyordu. Şimdiye kadar bu hedefin çok gerisinde kalındığını, raflarda şişeler içinde bekleyen aşıların kullanım tarihinin geçmesi ve çöpe gitmesinden korkuluyor. Üstelik bütün bunlar günde 2400, toplamda 384 bin kişinin yaşamını kaybettiği bir ülkede oluyor.

Aşı dağıtımı ve uygulamasında yaşanan olumsuzluklar bir yana, ABD’de aşı karşıtlığının yaygınlığı da salgının yayılımını riskini ciddi bir şekilde büyütüyor.

İngiltere’de tespit edilen yeni tip Corana virüsün bulaşıcılık kat sayısı daha yüksek olması bulaş riskini büyütüyor. Aşılamanın gecikmesi, Corana Virüsünün mutasyonla bulaşıcılığını artırması bilim insanlarını şimdiden ürkütüyor. Yeni varyant, 1,1 yerine 1,5’lik bir R0 değerine (hasta bir kişinin enfekte ettiği ortalama kişi sayısı) sahip, bu bulaştırıcılığın yüzde 50 artması anlamına geliyor. Bu, 100 hastanın ortalama 110 yerine 150 kişiye hastalığı bulaştırması anlamına geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri gibi kapitalist emperyalist ülkelerin aşı oburluğu, yüksek miktarlarda aldıkları aşının çöpe gitme riskini gündeme getiriyor. Bu kapitalist oburluk, milyonlarca inansın aşıya ulaşımını da zora sokuyor. Bir yanda milyonlarca doz aşının çöpe gitme riski, diğer yanda dünyanın yoksul ülkelerinin işçileri, emekçileri 2024 yıla kadar aşıya ulaşamayacaklar…