BM’den uyarı: Dünya verimli arazilerini kaybediyor

Birleşmiş Milletler (BM) Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi, (UNCCD) bugün açıkladığı raporda her yıl tahminen iki milyar ton kum ve tozun atmosfere girerek Asya ve Afrika’nın büyük bölümünde zarara yol açtığını, bunun da dünya ekonomisine önemli ölçüde zarar verdiğini belirtti. Rapor, küresel çölleşme büyüdükçe kum ve toz fırtınalarında artış olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Raporda dünyanın her yıl 1 milyon kilometrekare verimli arazinin kum ve toz fırtınaları yüzünden kaybedildiği bilgisi yer aldı.

Raporda yaşanan kum fırtınalarının en az dörtte birinin kontrolsüz madencilik ve tarımın da içinde bulunduğu insani faaliyetler sebebiyle meydana geldiği ifade edildi. Rapor, dünyanın bazı bölgelerinde çöl kumlarının geçen yüzyıla oranla iki katına çıktığını da ortaya koydu.

“Göçü tetikliyor, güvenlik riski yaratıyor”

UNCCD Genel Direktörü İbrahim Thiaw, araştırmanın sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, meydana gelen kum fırtınalarının ülkelere sadece maddi zarar vermekle kalmayıp ayrıca göçü tetiklediğini, uluslararası ulaşımı engellediğini ve güvenlik riskleri yarattığını söyledi.

İspanya’da kuraklığın etkisinin görüldüğü bir arazi.İspanya’da kuraklığın etkisinin görüldüğü bir arazi.

UNCCD uzmanlarına göre bu durum, ekonomik sonuçların yanı sıra solunum yolu hastalıkları gibi sağlık sorunlarına da sebep olabiliyor. Kum fırtınasından etkilenen bölgelerde ayrıca toprak erozyona uğruyor ve mahsuller bozuluyor.

UNCCD, erken uyarı sistemlerini geliştirmek ve zarar gören arazileri eski haline getirebilmek için daha iyi arazi yönetimi uygulamaları için çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.

Çölleşmeyle mücadelede finansal anlamda da pek çok sorunla karşı karşıya olduklarını ifade eden Thiaw, 126 ülkeyi kapsayan bu sorunla mücadele etmek için 2016-2019 yılları arasında konuya yalnızca 15 milyar dolar bütçe ayrıldığını söyledi.

Bu rapor, dünyanın karşı karşıya olduğu ciddi bir çevresel sorunu gözler önüne seriyor. Çölleşme, hem insan hem de doğal yaşam için büyük tehditler oluşturuyor. Bu sorunu çözmek için uluslararası işbirliği ve dayanışma şart. BM’nin çağrısına kulak vermek ve arazi yönetimini iyileştirmek için somut adımlar atmak gerekiyor. Çölleşmenin önlenmesi ve tersine çevrilmesi, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için de hayati önem taşıyor.

NHY

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku