İspanya’dan İsrail’e sert tepki…

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İsrail-Hamas savaşının sona ermesi için yaptığı açıklamada, İsrail’i Gazze’deki Filistinlilere yönelik saldırıları durdurmaya çağırdı. Sanchez, İsrail’in terörle mücadele hakkını tanıdığını ancak ayrım gözetmeksizin sivilleri öldürmenin kabul edilemez olduğunu söyledi. Ayrıca yeni hükümetinin Filistin devletinin tanınması için Avrupa ve İspanya’da çalışacağını ifade etti.

Fransa’da sendikalar Gazze için sokaklara çıkacak

Fransa’da ise Cumartesi günü Gazze’de ateşkes ilan edilmesi için birçok sendika tarafından düzenlenen protesto gösterilerine katılacak. Sendikalar, “Filistin halkı ile dayanışma” sloganıyla Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılmasını, bombardıman ve yerinden edilmeye son verilmesini, rehinelerin de serbest bırakılmasını istiyor.

Katar arabuluculuğunda ateşkes umudu

Öte yandan Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Katar’ın İsrail ile Hamas arasında yürüttüğü arabuluculuk görüşmelerinde bir ateşkes anlaşmasına yaklaşılmış olabilir. Habere göre Hamas, yaklaşık 50 rehineyi serbest bırakması karşılığında Gazze’de üç gün sürecek bir ateşkesi kabul etmeye hazır. İsrail ise hapishanedeki bazı Filistinli kadın ve çocukları serbest bırakabileceğini belirtti. Müzakerelerin ABD ile koordinasyon halinde yürütüldüğü de aktarıldı.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku