AB’ye kaçak girmeye çalışanlarda büyük artış

Bu yılın ilk 10 ayında Avrupa Birliği’ne (AB) yasa dışı yollardan girmeye çalışanların sayısı, geçen yıla göre arttı. AB’nin sınır koruma ajansı Frontex, Ekim ayı sonuna kadar 331 bin 600 kişinin AB’ye yasa dışı giriş yapmaya çalıştığını açıkladı.

Frontex’in verilerine göre, en çok yasa dışı giriş teşebbüsü Orta Akdeniz rotasında gerçekleşti. Bu rotayı kullanan göçmen ve mülteciler, Libya, Tunus ve Cezayir’den İtalya ve Malta’ya ulaşmaya çalışıyor. Bu yılın başından bu yana bu rotayı kullananların sayısı 143 bin 600 olarak kaydedildi.

Frontex, bu yılki en büyük artışın ise Batı Afrika rotasında yaşandığını belirtti. Bu rotayı kullananlar, Fas, Senegal, Gine ve Moritanya’dan Kanarya Adaları’na geçmeye çalışıyor. Bu yıl bu rotayı kullananların sayısı 27 bin 730 olarak tespit edildi. Bu sayı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 95’lik bir artış anlamına geliyor. Sadece Ekim ayında Kanarya Adaları’na yasa dışı giriş yapmaya çalışanların sayısı 13 bin olarak kaydedildi.

Frontex’in verileri, AB’ye yasa dışı giriş yapmaya çalışırken yakalananların sayısını gösteriyor. Bu verilerde, bu kişilerin sığınma talebinde bulunup bulunmadıkları veya hangi ülkelerden geldikleri bilgisi yer almıyor.

AB, göçmen ve mülteci akınına karşı sınır güvenliğini arttırma ve kaynak ülkelerle işbirliği yapma çabalarını sürdürüyor. Ancak insan hakları örgütleri, AB’nin göç politikasının insan hayatını tehlikeye attığını ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu savunuyor.

NHY/ DW Türkçe

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku