Biz iki kişiyiz

Son zamanlarda beni en çok heyecanlandıran şey çoğalmak. Fazla değil iki olma düşüncesi bile şahane. Şu iki kişi olmak ne dahiyane bir buluş. Kim bulduysa ne iyi etmiş de bizi bir iken iki kişi etmiş. Nasıl da çoğaltıyor insanı, sevgiyi. Nasıl da bahara çeviriyor kışı.

Etrafımıza saçılan korkuyu gördüğünüzü biliyorum. Tıpkı nükleer bombardımana uğramış gibiyiz. Ama biz iki kişi olunca korkmuyoruz. Bir de bahar çığlık çığlığa kapımızı çaldığında yine yaşama sevinciyle dolup taşıyoruz.

Ruhumuz sevgiye, özgürlüğe aç. Öylesine bir oburluk ki doyasıya yaşamak isteğimizi kim engelleye bilir ki? Nehirlerin akışını kim durdurabilir? Şu bahar yağmurlarından sonra doğan gökkuşağını kim silebilir gökyüzünden?

Romantizm çağı kapandı diyenlere inat el ele tutuşup gölgeler bırakmalıyız kaldırımlarda. Çünkü biz hayatın öbür yüzüyüz. Biz barışız, biz sevgiyiz, biz vicdanız. Dünyayı mahvedenlere inat selamlayalım baharı, selamlayalım gökyüzünü. Bakışlarımız çimen, gözyaşlarımız sevinç, köklerimiz meşe ağacı olsun.

Biz yalnızlığı beceremeyenleriz, habire bizi azaltmaya, yok etmeye çalışanlara inat çoğalmak zorundayız. Biz yalnızlıktan çıkmak için değil sevdiğimiz için çoğalanlardanız. Biz yeter ki iki kişi olmanın kıymetini bilelim ki yalnızlığın hakkından gelelim.

Sevmek hangi ırktan hangi renkten olursa olsun çoğalmaktır. Renklerimiz karışsın birbirine.

İki kişiye kimse bir şey yapamaz. Biz iki kişiyiz, biz baharız, biz kışa inat açan kardelenleriz. Yaşam bizim üzerimizden geçmeden biz yaşamın üzerinden geçenleriz. Biz filmi geriye değil hep ileriye saranlarız.

Hayatın bütün ışıklarını söndürenlere inat tünelin sonundaki ışığa ulaşanlarız. Biz sizin beyinlerini yıkadığınız her şeyi siyah ve beyaz gösterdiğiniz sonra da cesede dönüştürdüğünüz ve kayıtsız şartsız size biat eden zavallılardan değiliz. Biz sürgünlere rağmen direnenleriz, biz üniversite kapılarını kapatmaya çalıştığınız komünistleriz. Yasakladığınız sokaklara rağmen biz sokağın ta kendisiyiz.

Şimdi izlettiğiniz korkunç filmin seyircileri değişecek. Nasıl değişecek derseniz; Bir kitapla, bir filmle, bir şarkıyla, bir sözcükle değişecek. Ama mutlaka değişecek. Sevgi bu seyirciyi değiştirecek, bu kâbustan uyandıracak. Mutlaka her uykunun her kâbusun sonu uyanıştır.

Yaratılan bu korku sona erecek. Ve siz kendi yarattığınız korkudan korkacaksınız. Ve sizin bu dünyayı egemenliğiniz altına alma sevdanız sonunuzu getirecek.

Biz her gün özgürlüğü düşleyenleriz. Siz kimsiniz?

Cennet BİLEK
Latest posts by Cennet BİLEK (see all)