TKP, Kılıçdaroğlu’na destek çağrısı yaptı

Türkiye Komünist Partisi (TKP), Cumhurbaşkanlığı seçiminde “Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verilmesi çağrısı” yaptı.

“Bir oy Erdoğan gitsin diye, bir oy TKP’ye” başlığıyla yapılan açıklamada, TKP’nin milletvekili seçimlerine Sosyalist Güç Birliği ittifakıyla birlikte kendi ad ve adaylarıyla gireceği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Partimiz 81 ilde ve bütün seçim çevrelerinde aday gösterecek, hem seçim sürecindeki propaganda ve örgütlenme çalışmalarıyla hem de alacağı oyla komünist hareketin tarihsel bir sıçrama yapması için bütün olanaklarını seferber edecektir. Aynı tarihte gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye Komünist Partisi Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verilmesi çağrısı yapmaktadır.”

TKP’nin görüşlerinin Millet İttifakı ve Altılı Masa ile uyuşmadığının kamuoyunca bilindiği belirtilen açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Bugün gelinen noktada, toplumun önemli bir kesiminde ‘Erdoğan döneminin sonlanması’ biricik mesele haline gelmiş ve TKP ve diğer devrimci güçlerin sorunun tek başına AKP iktidarından kaynaklanmadığı uyarısı ancak sınırlı bir etki yaratmıştır.

Türkiye için tek kurtuluş olan komünizmin güçlü bir seçenek haline gelmesi, ülkemizde Cumhuriyetçi, aydınlanmacı, yurtsever bir silkinişin yaşanabilmesi için Erdoğan döneminin bir an önce sonlanması gerekmektedir.

Erdoğan döneminin sonlanması, bugün çözüm olarak görülen Millet İttifakı’nın bir kurtuluştan çok sorunların derinleşmesine yol açacağının bizzat halkımız tarafından görülmesi için de zorunlu hale gelmiştir.

Partimiz seçim sürecinde AKP iktidarının yarattığı yıkım ve karanlığın boyutlarını, kaynağını ve neden sonlanması gerektiğini halka anlatacak ve AKP’nin seçimlerden yenilgiyle çıkması için elinden geleni yapacaktır.”