Sinan Oğan’ın danışmanlarından şok itiraflar: ‘Bakanlık vaat etti’

NHY, Çınar Kaya

Sinan Oğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla herkesi şaşırttı ve Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini duyurdu. Bu karar, hem kendi seçmenleri hem de muhalif kesim tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Oğan’ın bu kararı almasının arkasında ne yattığı ise merak konusu oldu.

Oğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminden kısa bir süre önce istifa eden danışmanı Hilal Gül’ün kişisel blogunda yazdığı yazı ile karanlıkta kalan bir çok noktaya ışık tutuyor. Gül, yazısında Oğan’ın kendilerine mobbing uyguladığını, ikinci turda Cumhur İttifakı’nı desteklemeleri halinde bakanlık ve müdürlük gibi imkanlar elde edebileceklerini söylediğini iddia etti. Gül, ayrıca Oğan’ın daha önce de istifa eden danışmanı Alperen İnce’nin benzer iddialarını da doğruladı.

Gül’ün yazısından çarpıcı bölümler şöyle:

“Seçim sürecinin başlaması ve ATA İttifakı’nın da Cumhurbaşkanı Adayı olarak Sinan Oğan’a desteğinin açıklanması ile ekipten bazı arkadaşlar ayrıldı. Sn. Oğan, kalanlara seçim kampanyasında çalışılacağını, artık daha farklı bir yola girildiğini deklare etti. Sürecin sonunda çok daha farklı imkânlarımızın olabileceğini de dile getirdi.”[1]

“Çalışma şartları zordu, bize sürekli mobbing uyguluyordu demeyeceğim. Çünkü yaptığı şey mobbing değildi. İnsanlara karşı tutumunu, ettiği hakaretleri, psikolojik şiddeti mobbingle açıklamak hafif kaçacaktır.”

“Son 3 ay boyunca tek bir gün tatil yapmadan, Cumartesi-pazar, gece-gündüz demeden çalışmaya devam eden 5-10 kişi idik. Tüm bu çabaların karşılığında ise bırakın doğru düzgün bir tavırla içten bir teşekkürü, çıktığı bir yayında ‘Benim en büyük eksim ekibimin amatör olması’ diyerek bizi küçük düşürmesi oldu.”

“Bundan sonra ekibin morali bozulsa ve insanlara umut vermeye çalışsam da bu tavrın devam etmesi, bizi hakaret etmeden çalıştıramayacağını düşünmesi, tüm stresini ve sinirini çalışanlarından çıkarması artık aklıma ikinci bir Erdoğan mı doğuyor düşüncesini getirdi.” [1]

Gül’ün yazısı, Sinan Oğan’ın gerçek amacını ortaya koyarken siyasi bir pazarlık peşinde olduğunu gösteriyor. Bu durumda Oğan’ın Erdoğan’a desteği şaşırtıcı gelmemektedir. Oğan, baştan beri kazanması zor bir yarışa girdiğini ve alacağı oyun pazarlık şansını artıracağını düşünmüş olabilir.


Kaynakça:

[1] Hilal Gül, “Vardır Bir Planı (!)”, https://hilalgul.blogspot.com/2023/05/vardir-bir-plani.html