Sarayın gözde müteahhitti, Pandora Papers Belgelerin’de…

AKP hükümetinden aldığı ihalelerle sık sık gündeme gelen Rönesans Holding’in, bir yandan kamunun parasıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı inşa ederken diğer yandan vergi cennetine 210 milyon dolar aktardığı ortaya çıktı.

Tüm dünyada eş zamanlı olarak yayınlanan Pandora Papers belgeleri, AKP’den aldığı ihalelerle ve bünyesinde çalıştırdığı işçilerin insanlık dışı çalışma koşullarıyla sürekli gündeme gelen Rönesans Holding’in yurtdışına para aktararak haksız vergi kazancı elde ettiğini gösteren bir dizi kanıtı ortaya döktü.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Rönesans Holding sadece kamuya açıklanan ihalelerin detaylarında son beş yılda yaklaşık 16 milyar liralık 10 ihale aldı. Rönesans Holding; Pandora Papers belgelerine göre vatandaşların vergileriyle ödenen kamu projelerinden elde ettiği karların bir kısmını vergiden kaçınmak için Britanya Virjin Adaları’na aktarıyor.

Küresel araştırmacı gazetecilik ağı “Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu”nun (ICIJ) dünyanın farklı yerlerindeki 14 firmadan elde ettiği yaklaşık 12 milyon belgede, Rönesans Holding’in kurucusu, Erman Ilıcak‘ın annesi Ayşe Ilıcak‘ın da isminin geçtiği belirtildi.

Kaçak Saray inşaatı devam ederken iki şirket kurulmuş

Belgelerde Ayşe Ilıcak’ın, Alcogal firması aracılığıyla Dolmine International Ltd. ve Covar Trading Ltd. adlı iki şirket kurduğu görülüyor. İki şirket de Rönesans Holding’in üstlendiği ve halkın ödediği vergilerle yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın inşaatı devam ederken 17 Mart 2014’te kuruluyor.

Söz konusu Şirketlerin sermaye kaynağı da Rönesans Holding’in çalışma alanları olan “inşaat, gayrimenkul ve enerji üretimi sektörlerinde faaliyet gösteren aile şirketi” olarak kayıtlara geçtiği belirtiliyor.

Nereye gittiği bilinmeyen “bağış”

Covar Trading Ltd.’nin hesaplarını yöneten İsviçreli Kendris Ltd. firmasının mali raporlarını inceledi. 30 Haziran 2017’de hazırlanan rapora göre Covar Trading Ltd.’nin hesaplarına 2015 yılında 105.524.132,32 ABD doları girdiği görülüyor.

Aynı yıl 105.484.952,46 doların “bağış” adı altında şirket hesabından çıktığı görülüyor. Bu bağışın nereye gittiği ise bilinmiyor.

Ayşe Ilıcak’ın vergi cennetine aktardığı 210,7 milyon doların yüzde 40’lık gelir vergisi ödenmiş olsa, hazinenin kasasına yaklaşık 750 milyon Türk Lirası girecekti.