İran Rapçisi Toomaj Salehi’nin İdam Cezası Onaylandı

İran yargı erki, İranlı rapçi Toomaj Salehi’nin “yeryüzünde bozgunculuk” suçlamasıyla idama mahkum edilmesinin onaylandığını doğruladı. Salehi, Mahsa Amini protestolarına destek verdiği için idama mahkum edildi.

İran devlet medyası, Salehi’nin Mahsa Amini protestolarına verdiği destek nedeniyle idama mahkum edildiğini açıkladı. Salehi’nin avukatı Emir Reisiyan, müvekkilinin 2022-2023 gösterileriyle bağlantılı suçlamalar nedeniyle İsfahan’daki İran Devrim Mahkemesi tarafından idama mahkum edildiğini bildirdi.

33 yaşındaki Salehi, Mahsa Amini’nin gözaltında ölümü üzerine başlayan ve ülke geneline yayılan protestoları destekledikten sonra Ekim 2022’de tutuklanmıştı. Yargı erki medya birimi, Salehi’nin “Yeryüzünde bozgunculuk” suçlamasıyla idama mahkum edildiğini doğruladı. Ancak, Salehi’ye pişmanlık ve yetkililerle iş birliği göstermesi nedeniyle ceza indirimi hakkı tanındı.

Salehi’nin cezasını Yüksek Mahkeme’ye temyize götürmek için 20 günü bulunuyor. Ceza temyizde de onanırsa, Af Komisyonu cezayı hafifletmek için Salehi’nin davasını gözden geçirecek.

Salehi, Mahsa Amini’nin ölümünün ardından başlayan protesto eylemlerinin önde gelen isimlerinden biri haline gelmişti. Geçen yıl (2023) kasım ayı ortalarında 252 günü hücrede olmak üzere çeşitli suçlamalarla bir yıldan fazla tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilmişti. Ancak Salehi, “yalan yaymak ve asayişi bozmak” suçlamalarıyla yeniden tutuklandı.

Gözaltına alındıktan sonra Salehi yaptıklarından ötürü özür dilemiş ve bu ifadeleri devlet medyasında yayınlanmıştı. Ancak muhalifler, gözleri bağlı olarak yapılan bu söz konusu ‘itiraf’ı, baskı altında verilmiş bir açıklama olarak yorumlamıştı.

NHY/ Euronews