Uluslararası finansın karışık ağı: Türkiye’nin Rusya’ya ödeme gecikmeleri

Türkiye, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımlarına uyum sağlamanın karmaşıklarını Rusya’ya finansal yükümlülüklerini yerine getirmeye çalışırken zorluyor.

Mesele, Rusya’nın ihracat ekonomisinin uzun zamandır temelini oluşturan petrol ödemesinde yatmakta. Raporlar, Türkiye, Çin ve BAE’deki bankaların ABD’nin uyguladığı ikincil yaptırımlar nedeniyle artan bir dikkatle hareket ettiklerini göstermekte. Bu artan dikkat, katı düzenleyici ortama uyum sağlamak için finansal kuruluşların ödeme gecikmelerine neden oluyor ve bazı durumlarda bu gecikmeler birkaç ayı buluyor.

Söz konusu ikincil yaptırımlar, ABD’nin yabancı kuruluşlar üzerinde etkisini arttırmak için kullandığı bir araçtır ve bu kuruluşları kendi dış politika hedeflerine uyum sağlamaya zorlar. Bu durumda, yaptırımlar Rusya’yı eylemleri nedeniyle cezalandırmayı amaçlıyor. Ancak bunu yaparken küresel petrol piyasasını doğrudan etkilemek de istemiyor.  Bankalar şimdi müşterilerinden, söz konusu işlemlerden ABD’nin Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar (SDN) listesindeki hiçbir kişi veya kuruluşun faydalanmadığını garanti eden yazılı teminatlar talep etmekte.

Bu dikkatli yaklaşımın somut sonuçları var. Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki First Abu Dhabi Bank (FAB) ve Dubai Islamic Bank (DIB) gibi bazı bankalar, Rus malı ticaretiyle ilişkilendirilen belirli hesapları raporlara göre askıya aldı. Diğer yandan, Ziraat Bankası ve Vakıfbank gibi Türk bankaları ile UAE’nin Mashreq bankası ve Çinli finansal kuruluşlar ICBC ve Bank of China gibi bankalar, ödemeleri işlemeye devam etmekte ancak tamamlama süreleri uzadı.

Durum, Kremlin tarafından da fark edilmiş durumda. Rus hükümet sözcüsü Dmitry Peskov, Çin bankalarının ödemelerinin yavaşlamasıyla ilgili soruya verdiği cevapta, ödeme sorunlarını kabul etti. ABD ve Avrupa Birliği’nin Çin üzerindeki “benzersiz baskısını” işaret etti, ancak bu zorlukların Rusya’nın Çin ile ticari ve ekonomik ilişkilerinin büyümesini engellemeyeceğinden umutlu olduğunu belirtti.

NHY/ Reuters