Marmara’da denizanası patlaması, 30 yılda korkunç artış!

Denizanalarını ışık ve müzikle buluşturan akvaryum

Marmara Denizi’nde denizanası patlaması yaşanıyor. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından başlatılan bir araştırma, denizanalarının Marmara Denizi’nde özellikle İstanbul kıyıları ile körfezde yoğun şekilde arttığını tespit etti.

Üniversitenin Su Bilimleri Fakültesi ve bakanlık tarafından yürütülen “Marmara Denizi’nde Denizanası Artışları Sebep ve Sonuçları” projesi kapsamında, Marmara Denizi’nde araştırma yapıldı. Bu çalışmalar kapsamında, denizanalarının popülasyonunun Marmara Denizi’ni kapsayacak şekilde arttığı ve özellikle İstanbul kıyıları ve körfezde yoğunlaştığı belirlendi.

Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, denizanalarının dünyada olduğu gibi Türkiye’nin denizlerinde de son yıllarda ciddi bir artış gösterdiğini ifade etti. Denizanalarının 500 milyon yıldır dünya üzerinde yaşamlarını sürdüren canlılar olduğunu ve son yıllarda küresel ısınmanın etkisiyle popülasyonlarının arttığını söyledi.

Marmara Denizi’nin farklı nedenlerden dolayı yoğun insan baskısı altında olduğunu belirten Prof. Dr. Okyar, bu durumun denizanalarının artışına ortam hazırladığını açıkladı. Denizanalarının kirli bölgelere tahammül edebilen canlılar olduğunu ve sıcaklık artışının üreme kapasitelerini artırdığını belirtti.

Araştırmada, denizanalarının özellikle 5 ila 10 metre derinliklerde büyük metrekarelerde yayıldığı tespit edildi. Bununla birlikte, denizanalarının su yüzeyinde tek tük görünmesine rağmen, 5 metre derinliklerde devasa büyüklükte stoklara sahip olduğu ortaya çıktı. Bu durum, denizanalarının Marmara Denizi’nde yaygın bir sorun haline geldiğini gösteriyor.

Prof. Dr. Okyar, denizanalarının artışının önemli bir faktörünün küresel ısınma olduğunu vurguladı. Son 20-30 yılda denizanalarının aşırı bir artış gösterdiğini belirten Okyar, bu durumun Marmara Denizi’nin ekosistemi üzerinde ciddi etkilere yol açtığını ifade etti.

Marmara Denizi’nin akıntı sistemiyle taşınan denizanalarının özellikle İzmit Körfezi’nin doğu havzasında biriktiğini ve bölge için ciddi bir sorun oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Okyar, deniz ekosistemine zararlı olan bu canlılarla ilgili ekonomiye fayda sağlayacak ürünler elde etmek için çalışmalar yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

NHY/ AA