NASA’nın Parker’ı Güneş’in ‘derinliklerine’ dalacak

NASA’nın Parker Güneş Sondası fırlatıldığı 2018 yılından bu yana her geçen yıl Güneş’e daha da yaklaşarak Güneş’in temel süreçlerine ışık tutuyor.

2024’ün sonunda, Güneş’in 6 milyon kilometreden biraz daha uzak bir mesafeden sıyırıp kavurucu dış katmanlarının derinliklerine inerek yeni bir rekor kırmış olacak.

Uzay araştırmaları tarihinin en cesur görevlerinden biri olan Parker Solar Probe, bilim insanları tarafından korona olarak bilinen Güneş’in dış atmosferinden geçen ilk uzay aracı. Aralık ayı sonunda Dünya’yı ateşli yıldızından ayıran mesafenin yüzde 96’sını kat ederek bir ilke imza atacak.

Parker, bunu yaparken, New York’tan Tokyo’ya bir dakikada uçmaya yetecek yaklaşık 700.000 km/saat hıza ulaşarak tarihteki en hızlı insan yapımı araç olacak. Bu hıza Venüs’ün etrafında dönerek ulaşacak, gezegenin yerçekimini kullanarak Güneş etrafındaki yörüngesini sıkılaştıracak ve ekstra hız kazanacak.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden Parker projesi bilim insanı Dr. Nour Raouafi, BBC’ye yaptığı bir açıklamada, “Bu tüm insanlık için anıtsal bir başarı olacak. Bu 1969’daki Ay’a iniş ile eşdeğer. Temelde neredeyse bir yıldızın üzerine iniş yapıyoruz” dedi.

Fırının içine

Parker’ın görevi, paradoksal bir şekilde gerçek yüzeyinden 300 kat daha sıcak olan dış atmosferinden geçerken yıldıza daha da yaklaşarak Güneş’ten tekrar tekrar geçiş yapmak. Bu da 1.400 santigrat dereceye yakın sıcaklıklar ve yüksek enerjili parçacıklarla yüklü güneş rüzgârları gibi hayal bile edilemeyecek koşullarla mücadele etmek anlamına geliyor.

Parker için işin püf noktası, bu cehennem ortamına hızlı dalışlar yapmak, kabarcıklı hızına ve karbon kompozitten yapılmış kalın bir ısı kalkanına güvenmek. Kalkan, yüklü parçacıkları ve manyetik dalgalanmaları ölçen, hem görüntüleri hem de sesleri yakalayan bir dizi aleti koruyor.

2020’de yıldızın yakınında yapılan kayıtlar, güneşten sürekli olarak akan yüksek enerjili parçacık akışı olan güneş rüzgarının ilk ses kliplerini sağladı.