Japonya Ay’a yumuşak iniş gerçekleştiren beşinci ülke oldu

Japonya, Ay’a yumuşak iniş yaparak tarihi bir başarıya imza attı. Ancak aracın güneş pillerinde yaşanan sorun nedeniyle, Ay yüzeyinden veri toplama süresi kısıtlı olabilir.

Japonya, (saatiyle) 20 Ocak Cumartesi günü SLIM adlı insansız uzay aracını Ay’a başarıyla indirerek, ABD, Sovyetler Birliği, Çin ve Hindistan’ın ardından bu alanda beşinci ülke oldu.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), aracın Ay yüzeyine yumuşak bir şekilde iniş yaptığını ve araçla iletişim kurulduğunu duyurdu. Ancak aracın güneş pillerinin yanlış açıda olması nedeniyle, aracın kendi pilleri bitene kadar veri toplamaya odaklanılacağını belirtti.

JAXA Başkan Yardımcısı Hitoshi Kuninaka, “SLIM kendi bataryasıyla çalışıyor. İniş sırasında elde ettiğimiz veriler uzay aracında saklanıyor ve şu anda bu verileri Dünya’ya göndererek, bilimsel veriyi en üst düzeye çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

Aracın kendi pillerinin birkaç saat daha çalışması bekleniyor. Pil bittiğinde ise araçtan veri alımı da sona erecek.

Kuninaka, JAXA’nın Güneş’in açısının değişmesiyle birlikte, aracın yeniden çalışmaya başlamasını umduklarını söyledi.

Kuninaka, “Ay’da Güneş açısının değişmesi 30 gün sürüyor. Yani Güneş’in yönü değiştikçe ve ışık farklı bir yönden geldiğinde, güneş pilleri yeniden şarj olabilir” dedi.

Japonya bu misyonuyla Ay’da su ve insan yaşamının sürdürülebilmesi için gerekli olan kaynakları araştıracak.

Japonya’nın uzay ajansı ayrıca, Moon Sniper adlı aracın kullandığı hassas iniş teknolojisi sayesinde, oksijen, su ve yakıt kaynaklarının bulunabileceği Ay’ın engebeli kutup bölgelerini keşfetmeyi planlıyor.

SLIM projesi üzerinde yirmi yılı aşkın bir süredir çalışılıyordu ve bu, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’nın 2022’de OMOTENASHI iniş aracıyla iletişimini kaybetmesinin ardından Ay’a ikinci iniş denemesiydi.

Japonya daha önce küçük asteroitlere iki kez başarılı bir şekilde iniş yapmıştı.