Almanya’da Neo Nazi AfD’ye karşı protestolar sürüyor

Almanya’da AfD ve aşırı sağcılığa karşı nasıl etkili bir mücadele yürütülebilir? Bu soru, demokrasi, insan hakları ve çeşitlilik için mücadele eden birçok insanın gündeminde. Sosyolog ve protesto araştırmacısı Sabrina Zajak, spiegel.de ile yaptığı bir röportajda, mevcut durumu ve sivil toplumun karşılaştığı zorlukları değerlendirdi.

Zajak, son hafta ve aylarda çeşitli şehirlerde gerçekleşen AfD karşıtı protestoların, halkın çoğunluğunun popülist ve aşırı sağcı partiyi reddettiğini göstermek için önemli bir sinyal olduğunu vurguluyor.

Protesto biçimlerinin yaratıcılığını ve çeşitliliğini de övüyor. Gösterilerden mitinglere, kültürel eylemlere kadar uzanan bu protestoların sadece AfD’yi baskı altına almakla kalmadığını, aynı zamanda demokratik partileri de AfD’den daha net bir şekilde ayrışmaya ve açık ve dayanışmacı bir toplum için daha güçlü bir şekilde mücadele etmeye teşvik ettiğini söylüyor.

Ancak Zajak, AfD karşıtı protestoların risklerine ve sınırlarına da dikkat çekiyor. AfD’nin protestoları kendi mağduriyet rolü için kullanmaya ve kendisini zulme uğramış bir mağdur olarak göstermeye çalışacağına dikkati çekiyor. Ayrıca AfD’nin sadece sokakta değil, aynı zamanda parlamentolarda ve medyada da var olduğunu ve orada kendi gündemini oluşturduğunu bilirttiyor.

Aşırı sağcıların stratejik olarak nasıl karşılık vereceklerini düşünmek ve hazırlıklı olmanın önemini belirtiyor. Örneğin hedefli provokasyonlar veya muhaliflerine saldırılar gibi eylemleri beklemesi ve sivil toplumun bunlara hazırlıklı olması gerektiğini, kendisini provokasyona getirmemesi ve şiddet sarmalına girmemesi gerektiğini söylüyor.

Zajak bu nedenle AfD ve aşırı sağcılığa karşı uzun vadeli ve geniş bir strateji savunuyor. Bu strateji sadece protestolara dayanmıyor, aynı zamanda eğitim, aydınlatma ve diyalog da içeriyor. AfD’yi desteklemenin nedenlerini ve motivasyonlarını anlamak ve mücadele etmenin önemli olduğunu söylüyor. AfD’nin istismar ettiği toplumsal çatışma ve sorunların ele alınması gerektiğini, örneğin sosyal eşitsizlik, iklim değişikliği ve/veya göç gibi sorunlara dikkat çekiyor. Ayrıca henüz tam olarak AfD’ye bağlı olmayan veya ondan uzaklaşmak isteyen insanlarla konuşmanın da önemli olduğunu söylüyor. AfD’ye alternatifler sunmak ve demokratik bir gelecek için olumlu bir vizyon geliştirmek gerektiğinin altını çiziyor…

NHY/ Deniz Çınar