İsrail’de Başbakan Netanyahu’nun istifasını isteyenlerin oranı yüzde 66’ya yükseldi

İsrail’de son günlerde yaşanan gelişmeler, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun siyasi geleceğini tehlikeye sokuyor. İsrail’de yayınlanan bir anket, İsraillilerin yüzde 66’sının Netanyahu’nun 7 Ekim’de Hamas’ın Aksa Tufanı saldırılarına karşı verdiği tepkiden dolayı istifa etmesini istediğini ortaya koydu. Ayrıca ankete katılanların yüzde 75’i Netanyahu’nun bu saldırılardan sorumlu olduğunu düşünüyor.

Anket, İsrail’in önde gelen gazetelerinden Yedioth Ahronoth tarafından 18 yaş ve üstü 1442 kişiyle yapıldı. Ankete göre, İsraillilerin yüzde 64’ü de savaşın ardından erken seçim talep ediyor. Hatta Netanyahu’nun partisi Likud’a oy verenlerin bile yüzde 45’i yeni bir seçim istiyor.

Bu sonuçlar, Netanyahu’nun hem halk hem de ordudan giderek uzaklaştığını gösteriyor. Yedioth gazetesi, bugün Gazze Şeridi’ndeki durumla ilgili olarak Netanyahu ile İsrail ordusu arasında güven krizi yaşandığını bildirdi. Haaretz gazetesi de dün Netanyahu’nun 7 Ekim’deki saldırıların öngörülememesinin suçunu ordunun üzerine atmaya çalıştığını yazdı.

Netanyahu, bu saldırılarda İsrail’in güvenliğinin zayıfladığını kabul etmek yerine, Gazze Şeridi’ne yönelik sert bir askeri operasyon başlatarak Hamas’ı cezalandıracağını söyledi. Ancak bu hamle, hem uluslararası toplumdan hem de İsrail içinden eleştirilere neden oldu. Birleşmiş Milletler, Gazze Şeridi’nde insani bir felaket yaşandığını ve sivillerin zarar gördüğünü belirtti. İsrail’de de barış yanlısı gruplar ve muhalefet partileri, Netanyahu’nun savaşı uzattığını ve siyasi çıkarları için kullandığını iddia etti.

Netanyahu, bu baskılara rağmen istifa etmeyeceğini ve hükümetinin güçlü olduğunu savundu. Ancak anket sonuçları, Netanyahu’nun halk desteğinin eridiğini ve siyasi rakiplerinin güçlendiğini gösteriyor. Özellikle de eski Savunma Bakanı Benny Gantz liderliğindeki Mavi-Beyaz ittifakının oy oranının arttığı görülüyor.

Netanyahu, İsrail’in en uzun süre görev yapan başbakanı olarak tarihe geçti. Ancak şimdi karşı karşıya olduğu zorluklar, onun siyasi kariyerinin sonuna gelip gelmediği sorusunu akla getiriyor.