‘Gazze’de soykırım’ ile suçlanan İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nda savunma yapacak

Gazze Şeridi’nde yaşanan insanlık dramı, uluslararası hukukun en üst düzeydeki mahkemesi olan Uluslararası Adalet Divanı’nın gündemine taşındı. Güney Afrika, İsrail’i Gazze’de soykırım yapmakla itham ederek, bu ülkenin Filistin topraklarındaki işgalini sona erdirmesi için mahkemeden karar çıkartılmasını talep etti.

Güney Afrika’nın avukatları, mahkemeye sundukları dilekçede, “İsrail’in Hamas’a karşı yürüttüğü askeri harekâtın Gazze’de yol açtığı ölüm, yıkım ve insani krizin boyutlarının uluslararası hukuka göre soykırım eşiğini aştığını” iddia ettiler. Avukatlar, İsrail’in Gazze’deki sivil halka yönelik sistematik ve kasıtlı saldırılarının, Filistinlilerin varlığını ortadan kaldırmayı amaçladığını öne sürdüler.

İsrail ise, mahkemenin kendisine yönelik açılan davayı reddetmesini istedi. İsrail’in avukatları, mahkemenin Filistin meselesine müdahale etme yetkisi olmadığını, bu konunun siyasi bir sorun olduğunu ve diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini savundular. Avukatlar, İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonlarının meşru müdafaa hakkı kapsamında olduğunu ve uluslararası hukuka uygun olduğunu belirttiler.

Mahkeme heyeti, tarafların sunduğu delil ve argümanları değerlendirdikten sonra kararını açıklayacak. Kararın bağlayıcılığı olmasa da, uluslararası kamuoyunda büyük bir etki yaratması bekleniyor.

NHY/ Euronews