Japonya’daki depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 55’e yükseldi

Nokta-Haber Yorum-Japonya-depremi

Japonya’nın batısındaki İşikawa eyaletinde ve bu bölgedeki Noto Yarımadası kıyısında meydana gelen depremlerde yaşamını yitirenlerin sayısı 55’e yükseldi.

Japonya Meteoroloji Ajansına (JMA) göre, dün meydana gelen depremlerin ardından Noto Yarımadası kıyısında yerel saatle 10.17’de 5,6 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi. JMA, İşikawa kıyıları dahil bölge genelinde tsunami uyarılarının kaldırıldığını duyurdu.

Depremler sonrası kara yollarında çökme yaşandığı, Noto Yarımadası’ndaki Wajima kentinde çıkan yangında yakın çevredeki 200’e yakın yapının hasar gördüğü bildirildi. Yangının sabah saatlerinde kontrol altına alındığı belirtildi. Devlet televizyonu NHK’ye ait görüntüde, Wajima’da 7 katlı bir binanın yan yatması yer aldı.

55 kişi hayatını kaybetti

İşikawa Eyalet Valiliği, bölgedeki depremlerde 55 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Eyalet Valiliğinin talebi doğrultusunda arama kurtarma faaliyetleri için Japonya Öz Savunma Kuvvetlerine bağlı bin personel bölgeye sevk edildi.

50 bine yakın kişi tahliye edildi

Bölge genelinde 50 bine yakın kişinin tahliye edildiği ve farklı noktalarda enkaz altında 14 kişinin kurtarılmayı beklediği belirtildi. Valilik, yerli ve yabancılar için 6 dilde hizmet sunacak danışma hattı kurulduğunu açıkladı. Eyalet genelinde 19 tıbbi kuruluşta elektrik kesintisi yaşandığı aktarılırken, market ve bakkallardaki ürünlerin yer aldığı rafların boşaldığı görüldü.

Finansman desteği talebi

Japonya Sağlık Bakanlığı, bölgede, hastaların sigorta kartlarını ibraz edememeleri halinde de tedavi alabilmeleri için tıbbi kuruluşlara talimat verdi. İşikawa, Fukui, Toyama ve Niigata eyaletleri, “Afet Yardım Yasası” kapsamında, bölge geneli 47 ilçe belediyesi için merkezi hükümetten finansman desteği talep etti.

Başbakan Fumio’dan açıklama

Başbakan Kişida Fumio, yaptığı açıklamada, Noto Yarımadası’nın kuzey bölgelerine ulaşımın son derece zor olduğunu bildirdi. Kişida, merkezi hükümetin, bölgeye yardım malzemelerinin ulaştırılmasında gemilerin kullanılması için hazırlık yaptığını aktardı. Fumio, “Zaman geçtikçe felaketin etkisi daha belirginleşiyor. Hayat kurtarmak zamana karşı bir yarış” ifadesini kullandı.