Gazze Şeridi’nde Açlık Krizi: BM Dünya Gıda Programı’ndan çarpıcı açıklama

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP), Gazze Şeridi’nde yaşanan çatışmalar nedeniyle büyük bir gıda krizinin ortaya çıktığını ve bölge halkının açlıkla mücadele ettiğini duyurdu. WFP, Gazze’ye giren gıda tedarikinin yetersiz olduğunu ve kış mevsiminin yaklaşmasıyla durumun daha da kötüleşeceği uyarısında bulundu.

WFP’nin merkezi Roma’da bulunan bölge ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’nde 10 Mayıs’ta başlayan ve 21 Mayıs’ta ateşkes ilan edilen çatışmaların ardından bölgede büyük bir yıkım yaşandığı belirtildi. Açıklamada, “Çatışmanın başlangıcından bu yana Gazze’ye gerekli gıda tedarikinin sadece yüzde 10’u girebiliyor. Gazze Şeridi artık büyük bir gıda açığı ve geniş çapta açlıkla karşı karşıya. Halkın neredeyse tamamı çaresizce gıda yardımına ihtiyaç duyuyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen WFP İcra Direktörü Cindy McCain de Gazze’deki durumun çok vahim olduğunu söyledi. McCain, “Gazze’de yiyecek ve su tedariki neredeyse yok ve ihtiyaç duyulanın sadece çok küçük bir kısmı sınırlardan geliyor. Kışın hızla yaklaşması, güvenli olmayan aşırı kalabalık barınaklar ve temiz su eksikliği nedeniyle siviller açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.

McCain, Gazze’deki yakıt sıkıntısının da ekmek üretimini ve insani yardım dağıtımını olumsuz etkilediğini vurguladı. McCain, “130 fırının tamamında ekmek üretiminde ciddi bir duraksamaya yol açtı. Yakıt sorunu aynı zamanda gıda yardımı dahil olmak üzere; insani yardım dağıtımı operasyonlarını da sekteye uğrattı” diye konuştu.

McCain, 21 Ekim’de Refah Sınır Kapısı’nın açılmasından bu yana Gazze’ye 1129 tırın girdiğini, bunların sadece 447’sinin gıda malzemesi taşıdığını belirterek, Gazze’ye geçen kamyon sayısındaki artıştan memnun olduklarını ancak bunun yeterli olmadığını ifade etti.

McCain, WFP’nin Gazze’de geçen aydan bu yana yerinden edilmiş 700 binden fazla kişiye acil gıda yardımı sağladığını aktardı. McCain, “WFP olarak Gazze halkının yanındayız ve onlara destek olmaya devam edeceğiz. Ancak bunun için uluslararası toplumun da desteğine ihtiyacımız var. Gazze’de yaşanan insani krize kayıtsız kalmayalım” çağrısında bulundu.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku