Fransa: Irkçılık burada, orada ve her yerde öldürür

Fransa’da tıpkı ABD’deki George Floyd gibi, 2016 yılında gözaltına alınırken boğularak öldürülen 24 yaşındaki siyah genç Adama Traore için binlerce kişi sokaklara döküldü. Böylesine kitlesel bir eylemin olaydan 4 yıl sonra gerçekleşmesi dikkat çekti.

Fransa’da 2016 yılında polis aracında ölen siyah Adama Traore için Paris Adliye binasında görülen dava sırasında gösteri düzenlendi. Yüzlerce kişi, polis şiddetine tepki gösterirken, bir grup ise çevredeki çöp tenekelerini ateşe verdi. Polis ile göstericiler arasında çatışma çıktı.

ABD’de siyah George Floyd‘un polis şiddetiyle ölümünün ardından birçok ülkede ırkçılık karşıtı gösteriler düzenleniyor. Fransa’da Paris’in kuzey banliyösünde 2016 yılında 24 yaşındaki siyah Adama Traore, jandarma tarafından karakola götürülürken araçta hayatını kaybetmişti. Aynı yıl yapılan açıklamada Traore’nin kalp rahatsızlığı bulunduğu ve polis aracında geçirdiği kalp krizi sonucu öldüğü açıklanmıştı. Traore’nin ailesi ise adli rapora itiraz etmişti. Traore’nin kız kardeşi Assa’nın çağrısı üzerine bugün Paris Mahkemesi’nde görülen dava sırasında Paris Adliyesi önünde toplanan bir grup, hayatını kaybeden Traore için anma ve polis şiddetine karşı gösteri düzenledi.

Sarı yeleklilerin de katıldığı eylem, ABD’de George Floyd adlı siyahın polis tarafından boğularak öldürülmesi, Fransa’da da insanları ırkçılığa karşı harekete geçirmiş oldu.

Öte yandan bir grup da Paris’teki ABD konsolosluğunun önüne giderek ABD’de yaşanan ırkçılığı protesto etti. Protestocular sessiz bir şekilde konsolosluğun önünde oturma eylemi yaptı.

Yazarın sayfamızdaki diğer yazıları