CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in 2023 yılı tarım değerlendirmesi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, 2023 yılında tarımın zorlu bir yıl geçirdiğini belirtti.

Gürer, 2023 yılında bitkisel üretimde rekor kırıldığını, ancak bu üretime rağmen 21 üründe arz açığı olduğunu ve pirinç gibi ayçiçek ham yağında da üretim kadar ithalatın yaşandığını söyledi.

Gürer, üreticilerin girdi maliyetlerindeki yüksek artış nedeniyle zor bir üretim yılı yaşadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Tarım stratejik bir alandır. Milli Güvenlik kadar önemlidir. Tarım sorunları yok gösterilerek çözüm üretilemez. TÜİK verilerine göre rekor bitkisel üretim olduğu açıklanmasına karşın ithalat artmıştır. Son tüketici aldığı ürün fiyatlar rafta bir yıl öncesine göre %100 oranında bir yılda artış göstermiştir. Özellikle buğday, mısır, şekerpancarı, pirinç, limon, narenciye üreticileri girdi maliyetlerine göre bekledikleri gelire erişmemişlerdir. AKP iktidarı ithal ürün ile sorunları aşmaya çalışmasına karşın ithal üründe rafta fiyatların düşürmemiş artırmıştır. TMO hasat öncesinde buğday ithal ederek siloları doldurması, yerli üretici ise ürününü TMO’ya teslim etmekte sorun yaşanmasına yol açmıştır. Randevu sistemi ve ödemede yaşanan sorunlara karşın çiftçi, ürününü tüccara göre daha iyi bir taban fiyat veren TMO vermek istemesine rağmen borçlarından dolayı ürünü tüccara vermek zorunda kalmıştır. Üretilen ürün yarısı tüccar, yarısı TMO almıştır.”

TMO tarafından bazı ürünler için belirlenen taban fiyatların beklentilerin çok altında kaldığını da vurgulayan Gürer, “Mısır için yüzde 7, şekerpancarı için yüzde 27 taban fiyat artışı üreticiyi mutlu etmedi” diye konuştu.

Limonun dalda kaldığını, narenciye fiyatlarının bahçede 1 liraya kadar düştüğünü hatırlatan Gürer, ancak raflarda bu ürünlerin bahçedekinin 10 katı daha fazla fiyatlara satıldığını ve üreticinin ürün olmakta zorlandığını kaydetti.

Sebze fiyatlarındaki artışın da sürekli ve düzenli bir şekilde gerçekleştiğini anlatan Gürer, sebze fiyatlarında üreticinin zarar etmemek için mücadele verirken, kazananın yine aracılar olduğuna dikkat çekti. Gürer, kış sebzelerinin fiyatlarında ciddi artışlar yaşandığını, domatesin kilosunun 49 lirayı aştığını, kıl biber 85 lirayı, köy biberi 55 lirayı geçtiğini söyledi. Vatandaşın, çarşı-pazar ve markette artan fiyatlar ile kilo ile değil, gramla ürün alır noktaya düşürüldüğüne vurgu yaptı.

Üretim artışı olan ürünlerde dahi fiyatların düşmediğini belirten Gürer, 21 üründeki arz açığının giderilemediğine vurgu yaptı.

2023 yılında bitkisel üretimde 137 milyon tonla rekor kırıldığını, bu üretime rağmen ülkenin dışa bağımlılığın arttığını işaret eden Gürer, “TÜİK verilerine göre üretim soyada yüzde 11,3, ayçiçeğinde yüzde 13,8, karpuzda yüzde 7,3, kavunda yüzde 11,6, elmada yüzde 4,5, zeytinde yüzde 48,9, fındıkta yüzde 15, Antep fıstığında yüzde 26,4 azaldı” diye konuştu.

Bir önceki yıla göre, buğday üretimi yüzde 11,4 oranında artarak 22 milyon ton, arpa üretimi yüzde 8,2 oranında artarak 9,2 milyon tona çıktığını belirten Gürer, “Çavdar üretimi yüzde 11,7 oranında artarak 305 bin ton, yulaf üretimi yüzde 12,3 oranında artarak 410 bin ton oldu. Buna rağmen dahilinde işleme rejimi (DİR) kapsamında hububat ithalatı hız kesmedi. 600 bin ton pirinç üretimimiz varken ilk on ayda 515 bin ton pirinç ithal edildi. Ayçiçek ham yağında da benzer durum var. Ürettiğimiz kadar ithal ediyoruz. İthalat çoğunlukla sofrada ürünlerde gerçekleşmesi ayrıca bir risk” dedi.

Kuru fasulyede 2002 yılında 250 bin ton üretimin altına bu yıl üretim düşerken farklı ürün açıkları da ithalatla dengelenmeye çalışıldığını ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde bitkisel üretim artışı da arz açığını gidermedi. Gıda ithalatı da hız kesmedi.11 aylık dönemde 9 milyar 537 milyon 353 bin dolarlık gıda ithalatı yapıldı” şeklinde konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2023 yılının tarım sektörü için hayal kırıklığı olduğunu söyledi. Gürer, bir zamanlar tarımsal üretimde kendi kendine yeten ender ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin AKP iktidarı ile bu özelliğini yitirdiği gibi ithal eden ülkeler arasına girdiğini belirterek, “Ne yazık ki tarımdaki yanlış politikalar, ülkemizi tarımda ithalatçı bir konuma taşıdı” dedi.

Gürer, 2024 yılında da tarım sektörünün sorunlarının devam edeceğini öngördü. Gürer, “2023 yılı pek çok alanda olduğu gibi tarım alanında da ne yazık ki sorunlu geçti. Üretici ürettiğinden kar edemedi, tüketici pahalıya ürün aldı. Aracıların kazandı. İthalatçılar kazandı .Üreten kazanmadı. Tüketen pahalı ürün aldı” diye konuştu.

Gürer, 2024 yılının ülkemize ve tüm insanlığa barış, sağlık, mutluluk ve huzur getirmesi temennisinde de bulunarak, “Tarım alanında da üreticilerin ürünlerinden para kazandığı, tüketicinin ucuza ürün alabildiği, tarım alanlarımızın arttığı, çiftçi sayımız artmasını, bol kazançlı ve bereketli bir yıl diliyorum. Tüm yurttaşlarımızın yeni yılını en içten dileklerimle kutluyor, sağlık mutluluk ve esenlikler temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.