Fransa’da imam kararı: ‘Kendi ülkemizde yetiştireceğiz’

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in açıklamasına göre, 1 Ocak 2024’ten itibaren Fransa’da yabancı ülkelerden imam görevlendirilmeyecek. Bu karar, Fransa İslamı Forumu’nun (FORIF) önceliklerinden biri olarak belirtiliyor.

Fransa İslam Konseyi’nden (CFCM) yapılan açıklamada, bu kararın Fransa’daki mevcut görevlendirilmiş imamların durumu ve ramazan ayı için görevlendirilen imamların durumunu da kapsadığı belirtildi.

CFCM’nin açıklamasında, Fransa’da görev yapan 270 imamın yabancı ülkelerden geldiği ve bunun bu ülkede görevli imamların yüzde 10’undan az bir orana tekabül ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Fransa’da mevcut tüm dinlerin farklı nedenlere dayalı olarak, din görevlisi eksikliğiyle karşı karşıya olduğuna işaret edildi ve bu bağlamda ülkede aktif olarak görev yapan 75 yaşın altındaki 7 bin Katolik papazdan 2 bininin yabancı ülkelerden geldiği ifade edildi.

Müslüman cemaatinin de bu konuda zorluk çektiğine değinilen açıklamada, “İmamların belirsiz statüsü ve birçok caminin imamları makul maaşlarla işe alacak mali kapasiteden yoksun olması nedeniyle, mesleğe ilgi uyandırmak zordur” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, mevcut mütevazı Müslüman eğitim enstitülerine kayıtlı adayların öğrenci statüsünün bulunmadığına, dolayısıyla diğerleri gibi bir öğrenci hayatına sahip olamadığına ve eğitimlerinin sonunda tanınan bir diploma alamadıklarına dikkat çekildi.

Bu zorluklarla ilgili çözümlerin düşünülmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, bu zorlukların sadece mali değil aynı zamanda hukuki ve yasal nitelik taşıdığı kaydedildi.

CFCM’nin açıklamasında, bu meseleye, temsil ettiği camilerin yerel liderleriyle birlikte çözüm aramayı amaçladığı belirtildi.

Fransa’nın bu kararı, ülkedeki İslami camia tarafından farklı şekillerde karşılandı. Bazı kesimler, bu kararı olumlu değerlendirirken, bazıları da kararı Fransa’nın İslami cemaat üzerindeki kontrolünü artırma çabası olarak yorumladı.