Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin muhalefet tarafından alınan tepkiler

Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi, muhalefet tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Muhalefet, bu kararı hukukun üstünlüğünün ve demokrasinin zayıflamasına yönelik bir saldırı olarak değerlendirdi.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin, Türkiye’nin demokrasisi için bir sorun olduğunu söyledi. Günaydın, “Bu sorun Meclis’in onuru ve saygınlığı ile alakalı bir konudur. Bu karar bundan böyle Anayasa Mahkemesi’nin dilediğiniz kararlarına uymama özgürlüğünü size verir ki, bu andan itibaren Türkiye Cumhuriyeti’ne de laik, demokratik, sosyal, hukuk devleti nitelemesi maalesef yapılamaz” dedi.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin, muhalif seslerin susturulmaya çalışılmasının bir göstergesi olduğunu söyledi. Baş, “Bu karar meclis tutanaklarına girdiğinde sizin milletvekilliğiniz sorgulanır. Cumhurbaşkanlığı sorgulanır. Bir tek soru sormak istiyorum: Şimdi karar okunacak, Can Atalay’ın milletvekilliği düşürülecek. Yani Can Atalay milletvekiliymiş. Milletvekili ise 9 aydır niye hapiste tutuyorsunuz. Milletvekili ise niye hapiste. Can Atalay benim mücadele arkadaşım. Bir gün bile ‘yapmadım, etmedim’ demedi. Yaptığı her şeyden, bu halk adına yaptığı her şeyden onur duyduğunu söyledi” dedi.

Muhalefet, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin olarak, TBMM Başkanlığı’na suç duyurusunda bulundu. CHP, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş hakkında “görevi kötüye kullanma” ve “hukuksuzluk” suçlarından suç duyurusunda bulundu. TİP ise TBMM Başkanlığı’na ve Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyelerine karşı “görevi kötüye kullanma” suçundan suç duyurusunda bulundu.