BM: Suriye İç Savaşında 350 bin ölüm teyit edildi, gerçek sayı daha fazla

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Suriye iç savaşı süresince ölenlerin sayısının yaklaşık 350 bin olduğunu açıkladı. Bachelet, bu rakamın gerçek kayıpların çok üzerinde olduğunu belirtirken, Cenevre’de düzenlenen BM İnsan Hakları Konseyi oturumunda 10 yılı aşkın süredir devam eden çatışmanın yıkıcı etkilerine dikkat çekti.

Bachelet, konuşmasında Suriye’deki çatışmalarda hayatını kaybedenlerin belgesini tuttuklarını ve bu kişilerin listesini derlediklerini ifade etti. Mart 2011 ile Mart 2021 arasında yaşanan çatışmalarda ölen 350 bin 209 kişinin tam adları, ölüm tarihleri ve ölüm yerleri belirlenerek bir metodoloji izlendiğini vurguladı.

Özellikle kadın ve çocukların çatışmanın en büyük kurbanları olduğunu söyleyen Bachelet, ölen her 13 kişiden birinin kadın, bir diğer 13 kişiden birinin de çocuk olduğunu ifade etti. Ölümlerin en yoğun yaşandığı bölgeler arasında Halep, Şam kırsalı, Humus, İdlib, Hama ve Tartus’un bulunduğunu aktardı.

Bachelet, belirtilen 350 bin ölümün titiz bir çalışmayla belirlendiğine dikkat çekerken, bu sayının Suriye’deki tüm kayıpları kapsamadığını ve gerçek ölüm sayısının daha yüksek olduğunu vurguladı. Henüz belgelenmemiş birçok ölümün olduğunu ve bu trajik olayların tanıkları ve belgeleri ortaya çıkarmakta zorlandıklarını belirtti.

Suriye iç savaşının büyük oranda bitse de ülkede hala istikrarın sağlanamadığına dikkat çeken Bachelet, çatışmanın kurbanlarının unutulmaması ve hesap verebilirliğin sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.