Doç. Dr. Şirin, Atalay kararını değerlendirdi: “Muhalefet bir iptal davasına hazırlanmalı”

Hukukçu Doç. Dr. Tolga Şirin, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin hukuka aykırı bir biçimde düşürülmesini eleştirdi. Şirin, Atalay’ın düşürülmesi kararının iki yeni Anayasa’ya aykırılık içerdiğini belirterek, muhalefetin bir iptal davasına hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre, bugün TBMM’de okunan karar, AKP grubu istemi üzerine okunmuş ve bu durum TBMM’nin bağımsızlık ve başkanın tarafsızlık ilkesini ihlal etmiştir. Aynı zamanda, bir tür “eylemli içtüzük değişikliği” yapılmış gibi gözüken bu duruma itiraz edilmesi gerektiğini vurguladı.

Doç. Dr. Tolga Şirin

Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinde yaşanan iki temel aykırılığa işaret eden Şirin, birincisinin kararın AK Parti Meclis grubu kararı üzerine okunması olduğunu, ikincisinin ise Anayasa’nın 84. maddesinde öngörülen “kesin mahkeme kararı” olmadan düşürme kararı verilmesi olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Şirin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “Gelinen aşamada Anayasa Mahkemesi, (i) Madde 85’te öngörülen itiraz usulü üzerine durumu tespit edebilir ve (ii) Önceki kararının yerine getirilmemesi üzerine bireysel başvuru kararında, bu sorunu tespit edip ihlalin giderilmesi gerektiğine hükmedebilir. Muhalefet, bir iptal davasına hazırlanmalı.”

Şirin, yarın daha detaylı bir açıklama yapacağını belirtirken, muhalefetin yaşanan durumu yargıya taşıması gerektiğine dikkat çekti.