BM: Yemen’deki 6 yıllık iç savaş 233 bin kişinin ölümüne yol açtı

Birleşmiş Milletler (BM), Yemen’de 2015 yılından bu yana devam eden iç savaşın etkileri sonucunda 233 bin kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, çatışmalar ve ona bağlı nedenlerle yaşamını yitiren kişi sayısının kritik bir eşiğe ulaştığı ve acil bir ateşkese ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

OCHA’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, 6 yıldır süren iç savaşın neden olduğu 233 bin ölümün yanı sıra, 131 bin kişinin açlık, sağlık hizmetleri ve altyapıdaki yetersizlikler gibi dolaylı nedenlerle yaşamını yitirdiği belirtildi. Açıklamada, 2020 yılında çatışmaların yoğunlaştığı ve bu yıl itibarıyla 1500 sivilin yaşamını yitirdiği ifade edildi.

BM Dünya Gıda Programı (WFP) ise Yemen’de geçen yıllarda yaşanan savaşın, ülkenin para birimi Yemen riyalinin yüzde 250 değer kaybetmesine ve gıda fiyatlarının yüzde 140 artmasına neden olduğunu duyurdu. WFP, Yemen’de yardım kapsamının 1 milyondan 13 milyona yükseldiğini, ancak krizde mahsur kalan milyonlarca kişinin günlük yaşamının giderek zorlaştığını belirtti.

Yemen’de devam eden iç savaş, İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında yaşanan çatışmalarla biliniyor. BM’ye göre Yemen, dünyanın en büyük insani krizlerinden biri ile karşı karşıya, nüfusun yüzde 80’i insani yardıma muhtaç durumda bulunuyor.