Barış Akademisyeni Murat Sevinç, görevine iade edildi

Barış Akademisyenleri davasında yeni bir gelişme yaşandı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Anayasa Kürsüsü’nden 2017 yılında KHK ile ihraç edilen Murat Sevinç, mahkeme kararıyla görevine geri döndü.

Murat Sevinç, 2016 yılında “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atan bin 128 akademisyenden biriydi. Bildiride, Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde yaşanan çatışmalara ve insan hakları ihlallerine dikkat çekilmiş ve barışçıl bir çözüm çağrısı yapılmıştı.

Bildirinin yayınlanmasından bir yıl sonra, 7 Şubat 2017’de çıkarılan 686 sayılı KHK ile Murat Sevinç dahil 330 akademisyen üniversitelerden ihraç edildi. İhraç edilen akademisyenlerin bir kısmı hakkında terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla dava açıldı.

Murat Sevinç, ihraç edildikten sonra akademik çalışmalarına ve yazılarına devam etti. Gazete Duvar ve Diken’de köşe yazarlığı yapan Sevinç, Türkiye’nin siyasi, hukuki ve toplumsal sorunlarına ilişkin analizler sundu.

22. İdare Mahkemesi, Murat Sevinç’in açtığı davayı sonuçlandırdı ve ihraç kararının iptaline hükmetti. Kararda, Murat Sevinç’in bildiriye imza atmasının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği ve terör örgütü propagandası yapmakla suçlanamayacağı belirtildi.

Kararın ardından Eğitim Sen Ankara 5 no’lu Şube, sosyal medya hesabından Murat Sevinç’in göreve iade edildiğini duyurdu. Murat Sevinç ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Mahkeme kararıyla göreve iade edildim. Bu kararın tüm Barış Akademisyenleri için emsal teşkil etmesini diliyorum” dedi.

Murat Sevinç kimdir?

Murat Sevinç, 1970 yılında İstanbul’da doğdu. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi. Yüksek lisans yaparken 1995 yılında Anayasa Kürsüsü asistanı oldu. Doktorasını 2001 yılında tamamladı. 2004 yılında doçent, 2010 yılında profesör oldu. Anayasa Hukuku alanında çok sayıda kitap, makale ve bildiri yayınladı.