Kırmızı Bülten ile aranan uyuşturucu madde finansörü ve organize suç örgütü üyesi İstanbul’da yakalandı

Kırmızı Bülten ile aranan uyuşturucu madde finansörü ve organize suç örgütü üyesi Muhuannad Aloqlah, İstanbul’da yakalandı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bugün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İnterpol’ün çıkardığı Kırmızı Bülten ile aranan uyuşturucu madde finansörü ve organize suç örgütü üyesi Muhuannad Aloqlah’ın İstanbul’da yapılan “Kafes-19” operasyonuyla yakalandığını duyurmuştu.

Türkiye’de kısa süreli ikamet izni aldı

Aloqlah ile ilgili yeni detaylara ulaşıldı. Buna göre, Aloqlah’ın 11 Aralık 2019 tarihinde Beyrut Limanı’ndan Cidde Limanı’na gönderilen 6 milyon 480 bin tablet uyuşturucu hapın finansörü olduğu tespit edilmesi üzerine 4 Ocak 2022 tarihinde hakkında Kırmızı Bülten çıkarıldı. Türkiye’ye ise 7 Aralık 2019 tarihinde giriş yaptığı, daha sonra kısa süreli ikamet izinleri aldığı tespit edilen Aloqlah’ın Kırmızı Bülten kararı sonrası ikamet izninin iptal edildiği, şüphelinin 24 Şubat 2022 tarihinde ise istisnai vatandaşlık talebinde bulunduğu ancak talebinin reddedildiği ortaya çıktı.

Türkiye’de de yakalanmamak için kaçak yaşadı

Hakkında çıkarılan kırmızı bültenle arama kararı sonrası Türkiye’de de yakalanmamak için kaçak olarak yaşamaya başlayan şüphelinin yakalanması için çalışma başlatıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele, Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube müdürlükleri tarafından yürütülen çalışmalarda Aloqlah’ın Esenyurt ilçesinde bir sitede kaldığı tespit edildi. Ekipler, söz konusu siteye bu sabah düzenledikleri operasyonla şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı. Şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından Sudi Arabistan’a teslim edilmek üzere Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü.

Türkiye suçluların yol geçen hanı oldu

Bu olay, Türkiye’nin suçluların yol geçen hanı gibi olduğu eleştirilerine neden oldu. Sosyal medya kullanıcıları, “Türkiye’de suçlu olmak çok kolay. Kırmızı Bülten ile aranan bir suçlu bile rahatlıkla Türkiye’ye gelip kaçak olarak yaşayabiliyor” şeklinde yorumlarda bulundu.

Türkiye, son yıllarda uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suç örgütleri ile mücadelede önemli adımlar atsa da, bu tür olaylar, sorunun tamamen çözülemediğini gösteriyor.