Kavala’nın Avukatlarından Yeniden Yargılama Talepli Başvuru

Gezi davasından tutuklu Osman Kavala’nın avukatları, hükümet sisteminin değişmesiyle mağdurların ortadan kalktığını belirterek ve müvekkillerinin yeniden yargılaması için başvuru yaptı.

İş İnsanı Osman Kavala’nın avukatları, müvekkillerinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına neden olan “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçunun, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne” geçilmesiyle mağdurların ortadan kalktığını belirterek, müvekkillerinin yeniden yargılanması talep etti. Kavala’nın avukatı Hilal Zengin, 3 Mayıs’ta müvekkilinin yeniden yargılaması istemiyle İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe verdi.

Zengin dilekçesinde, Kavala’nın Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 312’nci maddesi gereğince “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” iddiasıyla ceza verildiğini, ancak 16 Nisan 2017’deki referandumla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildiğini, başbakanlığın ve bakanlar kurulunun kaldırıldığını, dolayısıyla mağdurun ortadan kalktığını ifade etti. Yine dilekçesinde, başka yeni bir delil olarak, mağdurun ancak gerçek kişi olabileceği, Cumhurbaşkanlığı’nın mağdur sayılamayacağı ifade eden Zengin, mahkemeden başbakanlığın ve bakanlar kurulunun kaldırılıp kaldırılmadığının Cumhurbaşkanlığı’na sorulması istedi.

‘15 TEMMUZ’DAN SONRA KRİPTO YAPILAR ETKİLİ OLDU’

Zengin dilekçesinde Gezi sürecinde “FETÖ’nün provakasyon” çıkardığı, 11 Haziran 2013’te yaşananların rapor edildiği, “Analiz Raporu”nu hazırlayanların 17-25 Aralık’ta darbeye kalkıştığı belirtti. Dilekçesinde, Analiz Raporu’nun 15 Temmuz’dan sonra “kripto yapılarca” işleme konulduğu ifade eden Zengin, “15 Temmuz’dan sonra kripto unsurlar hükümet düzeyinde etkin olmaya başlamışlar, Cumhurbaşkanımızı ondan daha fazla savunuyormuş görüntüsüne bürünerek, FETÖ tarafından hazırlanmış evrakları ‘yeniden kıymetlendirmek’ bahanesi ile büsbütün her şeyi karartmışlardır” ifadelerini kullandı.

‘NORMALLEŞME’ VURGUSU

Dilekçesinde, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile başlayan “normalleşme” tartışmalarına da değinilen Zengin, “Bu açıklamaları yapmamızın nedeni, ülkemizin hukuk alanında normalleşmesine zemin hazırlamak, genel iyileşmeye ve Cumhurbaşkanı’mızın kripto yapılarla mücadelesinde ufak da olsa katkıda bulunmak içindir” dedi. (MA)