MKG: Nisan Ayında 10 Gazeteci Gözaltına Alındı

MKG, Nisan ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı. Raporda, 10 gazetecinin gözaltına alındığına, 24 gazetecinin ise yargılanmasının sürdüğüne dikkat çekildi.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG), Nisan ayında kadın gazetecilere yönelik yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu açıkladı.

Halkın haber alma hakkını savunan, gerçekleri yazmaktan vazgeçmeyen Özgür Basın’ın hedef alınmaya devam ettiğine vurgu yapılan raporda, “31 Mart yerel seçimlerindeki yenilgiyi sindiremeyen AKP iktidarı, seçim öncesi olduğu gibi seçim sonrası da Özgür Basın’a yönelik baskılarını, saldırılarını sürdürmeye devam ediyor. Nisan ayı, gazetecilere yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonları ile geçerken, gazeteciler her ay olduğu gibi bu ay da yine yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek, hakim karşısına çıktı” denildi.

‘GAZETECİLİĞİ YARGILAMAKTAN VAZGEÇİN’

İstanbul merkezli başlatılan soruşturma kapsamında 23 Nisan’da 9 gazetecinin gözaltına alındığı hatırlatılan raporda, şu ifadeler yer aldı: “Gözaltına alınan 1’i kadın 3 gazeteci, yaptıkları haberlerle suçlanıp ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklandı. Gazetecileri gözaltına alarak ve tutuklayarak yılgınlık ve korku yaymaya çalışan iktidar, hem halkın haber alma hakkını gasp ediyor hem de Anayasayı ihlal ediyor. MKG, olarak iktidara çağrımızdır; Türkiye’nin demokratikleşmesi ve sorunların çözümü için basın ve ifade özgürlüğünün önündeki tüm engelleri kaldırın, gazeteciliği yargılamaktan vazgeçin. Gazetecilik suç değildir, yargılanamaz.”

Rapora göre kadın gazetecilere yönelik Nisan ayı ihlalleri şöyle:

“* Saldırıya uğrayan gazeteciler: 1
* Gözaltına alınan gazeteciler: 10
* Tutuklanan gazeteciler: 1
* Kötü muameleye maruz kalan gazeteciler: 2
* Tehdit edilen gazeteciler: 2
* Haber takibi engellenen gazeteciler: 5
* Hapishanelerde gazetecilere yönelik ihlaller: 1
* Hakkında dava açılan gazeteciler (beraat eden): 2
* Yargılaması devam eden gazeteciler: 24
* 1 Nisan itibariyle tutuklu kadın gazeteci sayısı: 7”

TUTUKLU GAZETECİLERİN LİSTESİ

1. Derya Ren – JINNEWS Muhabiri
2. Esra Solin Dal – Mezopotamya Ajansı (MA)
3. Elif Ersoy – Yürüyüş Dergisi Yazı İşleri Sorumlusu
4. Hatice Duman – Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
5. Özlem Seyhan – Gazeteci
6. Tülay Canpolat – Sabah Gazetesi Ankara Muhabiri
7. Selamet Turan – Gazeteci