Bilim insanları inceledikleri her plasenta dokusunda mikroplastiğe rastladı

Bilim insanları, insan plasentası dokularını incelediklerinde mikroplastiklerle karşılaştı. Yapılan yeni bir araştırma, incelenen 62 insan plasenta örneğinin tamamında mikroplastik bulunduğunu ortaya koydu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki New Mexico ve Oklahoma Eyalet Üniversiteleri tarafından yürütülen araştırma, polietilen adı verilen ve genellikle torba ve şişe üretiminde kullanılan plastik türünün en yaygın şekilde tespit edildiğini gösterdi.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, insan vücutlarında mikroplastiklerin varlığını kanda ve anne sütünde de tespit etti. Bunun yanı sıra, plastiklerin damarlarda biriktiğine dair bulgular da mevcut ve bu durum damar tıkanıklığı gibi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

Araştırmacılar, küresel plastik kullanımının artmasının nano ve mikroplastik kirliliğinin insan ve diğer memeliler üzerindeki olumsuz etkilerini artırabileceğini belirtiyor. Yapılan çalışmada, insan dokularından katı maddeleri çıkarmak için yeni metodolojiler geliştirildi ve plasenta dokusu örneklerinde 1 mikrondan küçük partiküllerin ve liflerin varlığı tespit edildi.

Araştırmacılar, plasentada bulunan mikroplastiklerin gebelik sürecindeki olası etkilerini değerlendirmek için klinik verilerle eşleştirilen bu yöntemin önemli olduğunu vurguluyor.

New Mexico Üniversitesi’nden Profesör Matthew Campen, plasentalarda gözlenen etkilerin tüm memeli yaşamını etkileyebileceğini ve bu durumun endişe verici olduğunu belirtiyor. Mikroplastik kirliliğinin artmasıyla iltihaplı bağırsak hastalığı ve kolon kanseri gibi sağlık sorunlarında artışlar yaşanabileceği öne sürülüyor.

Mikroplastik kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri ciddi bir endişe kaynağıdır ve bu konuda daha fazla araştırma yapılması ve plastik kullanımının azaltılması önemlidir.

NHY/ Euronews