Kara delik dünyayı yutabilir mi?

Kara deliklerin çekim gücü her şeyi geri dönülmez bir şekilde sarıyor. Evrende çok sayıda kara delik olduğu bilgisi, dünyanın da bundan etkilenip etkilenmeyeceği sorusunu akıllara getiriyor.

Boyutlarına bağlı olarak, iki farklı kara delik türü var: Küçük yıldız kara delikleri güneşimizden sadece on kat daha ağır. Galaksimiz Samanyolu’nda bunlardan milyonlarca olduğu tahmin ediliyor. Bu türden olan kara delik Dünya’dan 1000 ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor.

Bu nedenle, dünyanın böyle küçük bir kara delik tarafından yutulacağından endişelenmenize gerek yok. Güneş sistemimiz doğrudan ışık hızında böyle bir kara deliğe yarışacak olsa bile, bir çarpışma için hala 1000 yıldan fazla zamanımız var. Bununla birlikte, bu kadar küçük bir gök cismine bu mesafeden ulaşıp mümkün olan en yüksek hızda vurmak çok düşük bir ihtimaldir. Yıldız kara deliklerinin yarattığı risk son derece düşüktür.

Öngörülebilir risk

İkinci kategoride ki, son zamanlarda bilim adamları tarafından ilk kez fotoğraflanan süper kütleli kara delikler farklı. Pozisyonları ve hareketleri hakkında çok iyi bilgimiz yok. Bu yüzden risk hesaplaması yapmak zor. Ancak, bize en yakın galaksinin büyük bir kara deliğe sahip olduğu ve galaksimizin, Dünya ile birlikte, bu komşu galaksiyle bir çarpışma rotasında olduğu bilinmekte.

Güneş sistemimizin ömrünü bir gün olarak aldığımızda, şimdi sabah dokuz. Homo sapiens sadece bir göz kırpması önce yer yüzüne indi. Buna göre çarpışma akşamın erken saatlerinde bekleniyor diyebiliriz. Yine de akşama kadar bu galaksinin bir parçası olan kara delik ile buluşmamızın mümkün olup olmadığını söylemek çok zor. Ama olsa bile: İnsanoğlu bunu zaten deneyimleyemez, çünkü buluşmadan çok önce güneş ısınarak genişleyecek ve yaşam buluşmadan çok önce bitmiş olacak…

Yazarın sayfamızdaki diğer yazıları