Kanada’ya Göçmen Akını Artarken Türkler de İlk Sıralarda

Kanada, son yıllarda dünyanın en çok göçmen alan ülkelerinden biri oldu. Kanada’ya gelen göçmenlerin çoğu ABD üzerinden yasadışı yollardan ülkeye giriş yapıyor.

Kanada hükümeti, bu durumu kontrol altına almak için ABD ile sınır anlaşmasını genişletti ancak bu önlem göçmen akınını durduramadı. Kanada’ya gelen göçmenler arasında Türk vatandaşları da yer alıyor. Türkiye’den sığınma başvurusunda bulunanlar, 2021 yılının ilk yarısında geldikleri ilk beş ülke arasında yer aldı.

Kanada hükümeti, göçmenlere kucak açan bir ülke olduğunu ifade ediyor. Ülke iş gücü açığını giderebilmek için 2025 yılında yarım milyon yeni göçmen kabul etmeye hazırlanıyor. Ancak bu durum, ülkede bazı sorunlara da yol açıyor. Özellikle Quebec eyaleti, ABD’den gelen kaçak göçmenlerle başa çıkmakta zorlanıyor. Göçmenlerin barınma, sağlık, eğitim gibi ihtiyaçları eyalet bütçesine yük oluşturuyor. Ayrıca göçmenlerin kültürel entegrasyonu da kolay olmuyor.

Türkiye’den Kanada’ya gelen göçmenlerin sayısı ise son yıllarda artış gösteriyor. Türkiye’de yaşanan siyasi, ekonomik ve sosyal sorunlar nedeniyle çok sayıda kişi ülkeyi terk etmeye çalışıyor.

Türkiye’den sığınma başvurusunda bulunanların geldiği ilk beş ülke Meksika, Haiti, Türkiye, Kolombiya ve Hindistan oldu. Türkiye’den gelen göçmenler arasında siyasi muhalifler, gazeteciler, akademisyenler, insan hakları savunucuları, Kürtler ve Aleviler gibi farklı kesimlerden insanlar bulunuyor.

  • NHY/ VOA Türkçe
Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku