Japon Komünist Partisi’ne ilk kadın genel başkan

Japon Komünist Partisi (JKP) dört gün süren kongresinin bugünkü toplantısında, parti başkanlığından istifa edecek olan Kazuo Shii’nin yerine partinin Politika Komisyonu Başkanı ve Meclis Üyesi Tomoko Tamura getirildi.

Meclis üyesi olan 58 yaşındaki Tomoko Tamura, JKP’nin ilk kadın lideri ve partinin 23 yıl sonra ilk yeni lideri olacak. Tomoko Tamura, 69 yaşındaki Shii, Tetsuzo Fuwa’nın 2006 yılında istifa etmesinden bu yana boş olan başkanlık görevini devralacak.

Shii, 1990 yılında 35 yaşındayken JKP sekreteryasının başına seçilmiş ve Kasım 2000’de Fuwa’nın yerine başkan olmuştu. Ulusal koalisyon hükümeti kavramını ortaya attı ve 2016 üst meclis seçimlerinden bu yana diğer muhalefet partileriyle ortak aday çıkarılmasını teşvik etti.

Partinin felsefesini ve hedeflerini özetleyen JKP platformunu, şimdilik orduyu (Öz Savunma Güçleri) ve İmparatorluk sistemini kabul edecek şekilde revize etti. Ancak parti ulusal seçimlerde sandalye kaybetmeye devam etti ve uzun süredir yaşadığı düşüşten kurtulamadı.

Şubat ayında parti, liderlerinin halk tarafından seçilmesi çağrısında bulunan bir kitap yazan bir parti üyesini ihraç ederek Şii yönetiminin kapalı görüşlü olmakla eleştirilmesine yol açtı.

Tamura 2020’deki son parti kongresinde JKP’nin ilk kadın Politika Komisyonu Başkanı olarak seçildi. Bir sonraki başkan olarak atanmasının, partinin imajını bir kuşak değişikliği ile yenilemeyi amaçladığı anlaşılıyor.

Kongrede, parti yönetim kadrosunda da önemli değişiklikler yapıldı.