İsrail’in Beyrut saldırısı bölgesel bir savaşın ilk kıvılcımı olabilir

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta salı günü bir insansız hava aracı saldırısında öldürülen üst düzey Hamas yetkilisi Salih el Aruri’nin ölümü, bölgede tansiyonu daha da yükseltti.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Aruri’nin ölümü sonrası yaptığı açıklamada, Lübnan’daki Filistinli yetkilileri hedef alması halinde İsrail’i vuracağına dair yemin etti, savaştan korkmadıklarını söyledi. Nasrallah’ın sert açıklamalarının ardından tansiyon daha da yükseldi. Gözlemciler, İsrail’in Beyrut saldırısının Hizbullah’ı savaşa davet anlamı taşıdığını, çatışmalara Hizbullah’ın da dahil olmasıyla, Ortadoğu’daki yangın yerinin daha da genişleyeceği  ve bölgesel bir savaşın kaçınılmaz olduğunu ileri sürüyorlar.

Hizbullah kimdir?

Adı Arapçada “Allah’ın Partisi” anlamına gelen Hizbullah, 1982 yılında Lübnan’daki iç savaşın kaos ortamında kuruldu. İsrail’in Lübnan’ı işgal etmesinin ardından, Şii Müslümanların İsrail’e karşı direnişini örgütlemek amacıyla kuruldu.

Hizbullah, hem askeri hem de siyasi bir örgüt olarak faaliyet gösteriyor. Örgütün askeri kanadı, Lübnan’ın en güçlü silahlı gruplarından biri olarak kabul ediliyor.

Hizbullah’ın ne kadar silahı ve savaşçısı var?

Hizbullah’ın lideri Hasan Nasrallah, geçmişte Hizbullah’ın 100 bin kadar savaşçısının olmasıyla övünüyordu. Ancak bazı uzman tahminleri bu rakamın daha küçük olabileceğini öne sürüyor.

Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS), Füze Tehdidi projesi kapsamında hazırladığı 2021 tarihli bir raporda, Hizbullah’ın elinde “çoğunlukla küçük, taşınabilir ve güdümsüz karadan karaya topçu füzelerinden oluşan” büyük bir cephaneliğin bulunduğunu tahmin etmişti. Uzmanlar, Hizbullah’ın bugün kaç füzeye sahip olduğundan emin değil, ancak sayının 130 bin veya daha fazlası olabileceği belirtiliyor.

Hizbullah’ın Ortadoğu’daki rolü

Hizbullah, Ortadoğu’nun en önemli güçlerinden biri olarak kabul ediliyor. Örgüt, İran’ın bölgedeki nüfuzunu artırmasında önemli bir rol oynuyor.

Hizbullah, Suriye’deki iç savaşta Esad hükümetinin müttefiki oldu ve Irak’ta IŞİD’e karşı savaştı. Örgüt ayrıca 2015’te Suudi Arabistan’a karşı savaşan Husilere yardım etmek için Yemen’e askeri eğitmenler ve savaşçılar göndermişti.

Hizbullah’ın İsrail’e karşı yeni saldırıları bölgeyi daha da istikrarsızlaştırabilir

Hizbullah’ın İsrail’e karşı yeni saldırılar düzenlemesi, bölgede yeni bir çatışmanın başlamasına neden olabilir. Bu durum, özellikle İsrail ve ABD tarafından endişeyle karşılanıyor.

Gözlemciler, Hizbullah’ın bölgedeki faaliyetlerinin, Ortadoğu’daki istikrarsızlığı daha da artırabileceğinden endişe ediyor.