İklim krizi büyüyor: 2050’ye kadar Alpler’deki buzulların yüzde 46’sı eriyebilir

İklim değişikliği nedeniyle Alp Dağları’ndaki buz hacminde 2050’ye kadar yüzde 34 ila 46 oranında azalma yaşanabileceği bildirildi. Araştırmaya göre, bu durum Alpler’deki ekosistemleri, su kaynaklarını ve turizmi olumsuz etkileyecek.

Alp Dağları, Avrupa’nın en büyük buzul alanına sahip. Ancak son yıllarda küresel ısınmanın etkisiyle buzullar hızla eriyor. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (ETH) tarafından yapılan bir araştırma, Alpler’deki buzul kaybının boyutunu ortaya koydu.

Araştırmacılar, farklı iklim senaryolarına göre buzul hacmindeki değişimi modellerledi. Buna göre, eğer sera gazı emisyonları önemli ölçüde azaltılırsa, 2050 yılına kadar Alpler’deki buz hacmi yüzde 34 oranında azalacak. Ancak eğer emisyonlar aynı seviyede devam ederse, bu oran yüzde 46’ya çıkacak.

Araştırmanın başyazarı Harry Zekollari, “Bu çok büyük bir kayıp. Bu kaybın sonuçları çok ciddi olacak” dedi. Zekollari, buzulların erimesinin Alpler’deki ekosistemleri, su kaynaklarını ve turizmi olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Buzullar, yaz aylarında eriyerek nehirlerin akışını sağlıyor. Bu da hem içme suyu hem de hidroelektrik enerji üretimi için önemli bir kaynak. Ayrıca buzullar, Alpler’in doğal güzelliğinin ve turistik cazibesinin bir parçası.

Zekollari, “Buzulların erimesi, Alpler’in doğasını ve kültürünü değiştirecek. Bu da insanların yaşam kalitesini etkileyebilir” diye konuştu.

Araştırma, buzul kaybının 2050 yılından sonra da devam edeceğini öngörüyor. Eğer emisyonlar azaltılmazsa, 2100 yılına kadar Alpler’deki buz hacminin yüzde 90’ından fazlası yok olabilir.

Zekollari, “Bu çok korkunç bir senaryo. Böyle giderse, Alpler’de sadece küçük buzul parçaları kalacak” dedi.

Araştırmacılar, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için acil olarak sera gazı emisyonlarının düşürülmesi gerektiğini belirtiyor. Zekollari, “Bunu yapmak için çok geç değil. Ama zamanımız azalıyor” dedi.