HEDEP Sözcüsü: Türkiye’nin her yerinde aday çıkarma eğilimi ortaya çıktı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 2024 yerel seçimlerinde Türkiye’nin her yerinde kendi adaylarını çıkarma eğiliminin ortaya çıktığını açıkladı.

HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, MYK toplantısında yerel seçimlere ilişkin alınan kararları değerlendirdi.

Doğan, toplantıda, partinin Kürdistan ve Türkiye’nin pek çok yerinde yaptığı halk toplantılarında ortaya çıkan taleplerin gündeme geldiğini söyledi.

Doğan, “Halkımız bizden her yerde seçime adaylarımızla girmemizi istedi. Bu durum ilgili kurullarda tartışıldı ve MYK’de de tartışıldı. MYK’miz ciddiyetle tartışıp değerlendirdi ve Türkiye’nin her yerinde yerel seçimlere adaylarımızla girme eğilimi ortaya çıktı. Bu karar MYK önerisi olarak parti meclisinde değerlendirilecek.” dedi.

Doğan, daha önce birinci ve ikinci parti oldukları yerlerde aday adayı başvurularının başladığını ve 10 Aralık’a kadar süreceğini hatırlattı. Batı illerinde de komisyonların kurulduğunu ve aday adayı başvurularının alınmaya başlandığını belirten Doğan, “Türkiye’nin her yerinde yerel seçimlere kendi adaylarımızla girmek için hazırlıklarımız tamamlandı.” dedi.

Doğan, yerel seçim stratejilerinin kazanmak olduğunu belirterek, “Bu süreçte yapacağımız en önemli şeylerden biri de geliştirdiğimiz yeni bir ön seçim modeli. Her yerde, yani koşulların olduğu her yerde adaylarımızı ön seçimle belirleyeceğiz. Ön seçimleri her il ve ilçede, katılımcı, ekolojik, cinsiyet özgürlükçü yerel yönetim anlayışımızın barış, özgürlük ve eşitlik talebinin görünür olduğu bir şekilde adeta bir demokrasi şöleni havasında gerçekleşmesini istiyoruz. Bunu da adayları belirlerken kent uzlaşısıyla sağlayacağız.” diye konuştu.

Doğan, “Kent uzlaşısı ne demek? Yani en geniş mutabakat. Şehirdeki her sesi duymaya çalışmak. Bir aday belirlerken, aday belirlediğimiz yerde en geniş kesimlere ulaşıp her sesi duymaya çalışmak. O sesi de katarak şehri yönetecek insanları belirlemek. Bu da bir ilk. Şöyle bir ilk. Normalde klasik ön seçim modellerinde partilerin üyeleri oy kullanabiliyor. Bizim geliştirdiğimiz ön seçim modelinde yalnızca partimizin üyeleri değil, yalnızca bileşen parti üyeleri de değil, demokratik kitle örgütleri, ailelerimiz, dünden bu yana emek vermiş, yöneticilik yapmış olanlar, bu süreçte sorumluluk alarak bizimle birlikte olabilir ve oy kullanabilir. Dolayısıyla kent hakkı için emek veren herkesin katılımı ve uzlaşıyla belirleyeceğiz adaylarımızı.” ifadelerini kullandı.

Doğan, “Sadece belediye eş başkanları değil belediye meclis üyelerimizi ve il genel meclisi üyelerimizin 3’te ikisini ön seçimle belirleyeceğiz. Heyecanlıyız, kararlıyız, umutluyuz, kazanacağız. Türkiye’nin her yerinde seçime adaylarımızla girmek için hazırlanıyoruz. Kayyımları kalıcı hale getirmeye çalışanlar da bilsinler ki; partimize gönül veren, oy veren ve bunun için ağır bedeller ödeyenler, kayyım rejimine en güçlü cevabı kendilerine ve kentlerine kazandırarak verecekler.” diye konuştu.

NHY/