Üst düzey bir İsrailli yetkili, Gazze’nin geri kalanı için felaket planını açıkladı

Gazze Şeridi’nde yaşanan son çatışmaların ardından, İsrail ordusunun Hamas’ı tamamen ortadan kaldırmak için Gazze’nin güneyini bombalamaya hazırlandığı ortaya çıktı. Bu, Gazze’nin kuzeyindeki yıkımın bir tekrarı olacak ve binlerce sivilin hayatını tehlikeye atacak.

The Daily Beast, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin Uluslararası Sözcüsü Yarbay Jonathan Conricus ile bu hafta Tel Aviv’deki ofisinde röportaj yaptı. Conricus, Gazze’de ateşkesin geçici olduğunu ve İsrail’in Hamas’ın Gazze’yi yönetmesine izin vermeyeceğini söyledi. “İnsanların hayalini kurduğu, savaşı durduracağımız ve Hamas’ın Gazze’yi yönetmeye devam etmesine izin vereceğimiz fikri gerçekleşmeyecek” dedi.

Conricus, İsrail ordusunun, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus ve Refah gibi büyük şehirleri, kuzeydeki Gazze Şehri’ne benzer bir şekilde bombalayacağını belirtti. Bu şehirlerde yaşayan 1 milyondan fazla insanın kaçması için, Al-Mawasi bölgesinde bir “güvenli bölge” oluşturulduğunu söyledi. Ancak bu bölge çok küçük ve altyapısı yetersiz olduğu için, insanların orada hayatta kalması zor olacak.

Conricus’un açıklamaları, İsrail’in Gazze’deki sivilleri umursamadığını ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini gösteriyor. Gazze’deki insan hakları örgütleri, İsrail’in savaş suçları işlediğini ve sivilleri korumak için yeterli önlem almadığını söylüyorlar. Ayrıca, Hamas’ın tamamen yok edilmesinin mümkün olmadığını ve bunun yerine siyasi bir çözüm bulunması gerektiğini savunuyorlar.

Gazze’de yaşanan insani kriz giderek derinleşiyor. Birleşmiş Milletler, Gazze’de 2 milyondan fazla insanın temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını ve sağlık sisteminin çöktüğünü bildiriyor. Gazze’deki çatışmalarda şimdiye kadar 250’den fazla Filistinli ve 12 İsrailli öldü. Dünya kamuoyu, taraflara ateşkes çağrısında bulunuyor ve barış görüşmelerinin yeniden başlamasını istiyor.