Hamas, Gazze’de sivil hedeflerin vurulması halinde İsrailli esirleri infaz etmekle tehdit etti

İsrail ile Hamas arasında devam eden çatışmalar, Gazze Şeridi’nde yaşayan siviller için büyük bir felaket haline geldi. İsrail ordusunun pazartesi günü başlattığı “tam kuşatma” operasyonu, Hamas’ın cumartesi günü düzenlediği ölümcül saldırının ardından geldi. Bu saldırıda, Hamas üç koldan İsrail’in güneyini vurdu ve İsrail Başbakanı Netanyahu’yu 11 Eylül 2001 saldırılarıyla karşılaştırdı.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik hava, kara ve deniz saldırılarını sürdürüyor. Bu saldırılarda şu ana kadar yaklaşık bin 400 kişi hayatını kaybetti. Bu sayının büyük bir kısmı Gazze’de yaşayan sivillerden oluşuyor. İsrail ordusu, Hamas’ın roket ve tünel ağlarını yok etmeye çalıştığını iddia ediyor. Ancak Gazze’deki hastaneler, okullar, camiler ve medya kuruluşları da bombardımanın hedefi oldu.

Hamas ise İsrail’in saldırılarına karşılık olarak roket atışlarını sürdürüyor. Örgüt ayrıca, yüzden fazla İsrailli rehinenin bulunduğunu ve bunları infaz etmekle tehdit etti. Hamas, “İsrail halkımızı uyarı yapılmaksızın hedef alıyorsa, biz de onlara anladıkları dilden konuşacağız” dedi.

Bu çatışmaların ne zaman sona ereceği belirsizliğini koruyor. İsrail Başbakanı Netanyahu, operasyonun “kalbinde” olduklarını fakat bunun “sadece bir başlangıç” olduğunu söyledi. Netanyahu, “Hamas’ın yaşayacağı şey korkunç olacak, onları güçle, çok büyük bir güçle yeneceğiz” dedi.

Bu arada uluslararası toplum, taraflara ateşkes çağrısı yapıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, acil olarak toplanarak durumu görüştü. Konsey üyeleri, sivillerin korunması ve insani yardımın ulaştırılması için çaba gösterilmesini istedi. Ancak henüz somut bir adım atılmadı.